Okazuje się, że aż 83 procent firm z sektora MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw) skarży się na opóźnienia w płatnościach faktur. Niestety, taka sytuacja może prowadzić do poważnych kłopotów finansowych firm, które nie wystawiają zbyt dużej liczby faktur miesięcznie.

Nie da się ukryć, że opóźnienia w płatnościach faktur to obciążenie przede wszystkim dla najmniejszych przedsiębiorców, u których brak wpływu już za jedną czy dwie faktury może doprowadzić do braku płynności finansowej.

Niestety – aż 83 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP sygnalizuje, że zdarza im się otrzymywać pieniądze po terminie płatności, a odsetek firm, które nie mogą doczekać się swoich pieniędzy w terminie, wzrósł o 9,4 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego kwartału – wynika z badania Skaner MŚP przeprowadzonego dla BIG InfoMonitor w IV kwartale. Prezes BIG InfoMonitor zauważa, że taka sytuacja prowadzi niestety do efektu domina – gdy jedna firma nie może doprosić się o należne jej pieniądze, może z tego powodu zalegać innym, co stanowi bardzo groźne zjawisko w skali całej gospodarki.