20 lipca na Placu Wolności w Torzymiu odbędą się bezpłatne badania mammograficzne. Dlaczego profilaktyka w tym zakresie jest tak ważna? Przeczytajcie konieczne ten artykuł!

Mammografia to jedno z najważniejszych badań przy profilaktyce raka piersi u kobiet. Nie jest bolesne i należy je wykonywać regularnie.

Podczas badania mammograficznego pierś układana jest na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Łącznie podczas badania wykonuje się cztery zdjęcia, po dwa każdej piersi.

– Co do bolesności badania, jest to kwestia bardzo indywidualna, wpływ na tkliwość piersi ma również faza cyklu menstruacyjnego, w jakim pacjentka się znajduje. Nasze pacjentki pozytywnie odbierają badanie, ponieważ ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund – mówi Kamila Niewiadomska z Niepublicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Diagnostyk”, który organizuje badania.

Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie: – Naturalny przebieg nowotworu sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia – dodaje nasza rozmówczyni.

Badanie mammograficzne refundowane przez NFZ w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi wykonuje się co 24 miesiące. Jednak by mieć pełną kontrolę nad swoim zdrowiem, badania profilaktyczne powinno wykonywać się co 12 miesięcy.

Program profilaktyki skierowany jest dla kobiet od 50. do 69. roku życia, czyli dotyczy wszystkich pań urodzonych między 1 stycznia 1972 roku a 31 grudnia 1953 r. Paniom, u których krewnych pierwszego stopnia (u mamy, siostry czy córki), wystąpił rak piersi, bezpłatne badanie mammograficzne należy się co roku.

Specjaliści zaznaczają, że najmniejsza zgłaszalność na badania występuje u pań pomiędzy 50. a 57. rokiem życia. Wynika to między innymi z tego, że panie nie wiedzą o tym, że badanie im przysługuje.

A jak należy przygotować się do badania? – Badanie można wykonać bez żadnego przygotowania. Najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. W tym dniu nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała – informuje Kamila Niewiadomska.

Zapisy na lipcowe badania w Torzymiu prowadzone są pod numerem telefonu: 68 41 41 411 (od godziny 8:00 do 16:00 w dni powszednie).