Dzięki nowej inwestycji w gminie Torzym budynki w miejscowości Kownaty zostaną podłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej. To przede wszystkim realizacja postulatów samych mieszkańców, a po drugie element uporządkowania gospodarki ściekowej, a także zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa sanitarnego w gminie.

Projekt budowy sieci kanalizacyjnej w Kownatach (pod nazwą „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Kownaty gmina Torzym”) został dofinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Całkowity koszt projektu to 3.035.295,60 zł, zaś dokładna kwota dofinansowania z UE to: 3.099.098,20 zł, co oznacza, że projekt zostanie w całości zrealizowany ze środków zewnętrznych.

Pamiętajmy o tym, że nowoczesny system kanalizacji i oczyszczania ścieków to nie tylko oszczędności finansowe dla mieszkańców, którzy zostaną odciążeni z konieczności korzystania z szamb przydomowych, ale także element działań proekologicznych. Obejmuje bowiem redukcję ilości ścieków odprowadzanych do środowiska oraz wykorzystanie zaawansowanych technologii do zarządzania zasobami wodnymi – w tym ich oszczędzania. I co nie mniej ważne ma to bezpośredni wpływ na domowe budżety, bowiem odprowadzanie ścieków do miejskiej kanalizacji powoduje mniejsze obciążenia finansowe dla mieszkańców.

Podobnie rzecz się ma z oszczędnością wody. Oszczędzanie wody oczywiście jest niezmiernie istotnie nie tylko z ekologicznego punktu widzenia, ale także z ekonomicznego. Ceny wody, w tym wody użytkowej (podgrzewanej), stale rosną i poziom zużycia wody znacząco wpływa na koszty utrzymania naszego domu.

Warto pamiętać, że na przykład minuta puszczonej z kranu mocnym strumieniem to około 4 litry wody, czyli ponad dwie duże butelki.

Na dodatek sposoby na oszczędzanie wody są często banalnie proste, choć nie zawsze o nich na co dzień pamiętamy. Mówimy tu o tak prostych rzeczach jak choćby przykręcanie kurka z wodą w czasie mycia – gdy bezpośrednio nie jest nam ona potrzebna, korzystanie z ekologicznych nakładek na kran, wykorzystywaniu wody z mycia owoców do podlewania kwiatów czy pilnowaniu szczelności domowych urządzeń.

W ramach nowej inwestycji w Kownatach gmina zorganizowała między innymi akcje i konkursy edukacyjne, których tematyką było oszczędzanie wody i jego wpływ na środowisko. W konkursach brały udział dzieci ze szkół i przedszkoli gminy Torzym, które przygotowywały materiały fotograficzne, plastyczne i literackie w tematach: „Woda – skarb na naszej planecie”, „Woda w naszej codzienności” czy „Jak oszczędzam wodę w moim domu”. Konkursy cieszyły się dużym powodzeniem, a dzieci wykazały się kreatywnością i dużym zainteresowaniem wspomnianymi zagadnieniami.