Podobnie jak to z wodą i ogrzewaniem, o czym pisaliśmy w poprzednim poradniku, także i w przypadku energii elektrycznej wcale nie chodzi o to, by z powodu jej oszczędzania wprowadzać w swoją codzienność dyskomfort. To raczej kilka kwestii, które nie sprawiają wielkiego kłopotu na co dzień, a mogą korzystnie wpłynąć na stan kieszeni.

1. Używaj żarówek LED
Pobierają nawet 10 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Na dodatek czas ich żywotności, z racji wydajności, rośnie nawet o 25 procent. Choć zazwyczaj odrobinę droższe, w ciągu roku kupujesz ich o wiele mniej niż tradycyjnych.

2. Wybieraj energooszczędne urządzenia
Jak je rozpoznać w sklepie? To te, które mają na plakietkach umieszczone następujące oznaczenia:
* A
* A+
* A++
* A+++
Najbardziej ekologiczne i zużywające najmniej prądu są urządzenia z oznaczeniem A+++. Przyjmuje się, że zużywają one o 30 procent mniej prądu niż tradycyjne, gdy na przykład te oznaczane jako A+ o 10 % mniej. W skali roku to bardzo duża oszczędność energii.

3. Korzystaj ze sprzętów racjonalnie
Sposoby oszczędzania energii mogą być naprawdę bardzo proste. Na płycie elektrycznej gotuj jedzenie pod przykrywką i z mniejszą mocą. Jeśli prasujesz ubrania, najpierw zacznij od tych, które wymagają wysokiej temperatury. Potem te, które są niezwykle łatwe w prasowaniu możesz wyprasować jeszcze rozgrzanym, wyłączonym z prądu żelazkiem.

4. Nie używasz? Wyłącz zasilanie!
Nieużywana, ale pozostawiona w kontakcie ładowarka czy telewizor w trybie „stand by” pobierają niepotrzebnie prąd. Wyciągnij wtyczkę, gdy nie korzystasz ze sprzętu. Także z telefonu, gdy jest w pełni naładowany. W komputerze, drukarce czy telewizorze wyłącz stan czuwania. Zamiast tego, gdy nie używasz, po prostu wyłączaj. Wszystkie urządzenia, które masz w domu, jeśli to możliwe, ustawiaj na tryb oszczędny albo tryb eko.

5. Sprawdź uszczelnienia w drzwiach i oknach
Dzięki temu zimą oszczędzisz na ogrzewaniu, a latem na klimatyzacji czy wentylatorze. Ciepłe powietrze nie będzie się latem dostawało do mieszkania, a mroźne zimą. Jak zaoszczędzić prąd w gorące dni jeszcze efektywniej? Latem, gdy wychodzisz z domu, zasłoń rolety. Twój dom czy mieszkanie mniej się nagrzeją i nie trzeba będzie schładzać powietrza wieczorem.

6. Korzystaj mądrze z lodówki
Nie wkładaj nigdy gorącego jedzenia do lodówki, bo jego ochłodzenie zużywa ogromne ilości energii. Ostudź je na zewnątrz i dopiero umieść w lodówce. Pamiętaj, że najlepiej, aby lodówka stała też z dala od źródeł ciepła i żeby nie padało na nią słońce. Nie nastawiaj jej też na zbyt niską temperaturę. Najlepsza to między 4 a 7 stopni.

7. Pierz w niskiej temperaturze
A nawet w zimnej wodzie. Zwłaszcza, jeśli zależy tylko na odświeżeniu ubrań, a nie usunięciu uporczywych plam. Podgrzanie wody w pralce zużywa bardzo dużo energii. Podobnie jak suszenie w suszarce. Lepiej więc robić to na świeżym powietrzu, jeśli masz taką możliwość.

8. Wybieraj jasne oświetlenie
Ciemne lampy, z bordowym, czarnym czy grafitowym abażurem wyglądają stylowo, ale nie są zbyt praktyczne. Ciemny materiał „pochłania” część światła, przez co w lampie musisz tak naprawdę zamontować dużo mocniejszą żarówkę, która zużywa dużo więcej energii.

9. Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz
Gotowanie pełnego czajnika, jeśli tak naprawdę potrzebujesz tylko jednej szklanki wody do kawy czy herbaty, to duże marnotrawienie energii. Czajnik musi być przecież wtedy „pracować” dużo dłużej niż to jest potrzebne.

10. Wyłączaj światło
Jasne – nie ma to większego znaczenia, gdy wychodzisz z pokoju na kilkanaście sekund. Jeśli jednak opuszczasz pomieszczenie już na pięć minut, warto wyłączyć światło. Robiąc to kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia, rocznie jesteś w stanie zaoszczędzić naprawdę dużo prądu oraz pieniędzy. Kup też specjalny panel, który umożliwia Ci sterowanie natężeniem światła i oszczędzaj prąd. Wtedy, gdy oglądasz film, możesz mieć bardziej przygaszone światło niż w momencie, gdy planujesz czytać książkę.

11. Gotuj ekonomicznie
Jak oszczędzać prąd w domu w jeszcze skuteczniejszy sposób? Nie korzystaj z patelni czy garnków, które mają mniejszą średnicę niż palnik. Dużo ciepła, a więc energii, niepotrzebnie wtedy ucieka. Pod koniec gotowania czy pieczenia, wyłącz kuchenkę. Nagromadzone ciepło pozwoli dogotować lub dopiec potrawę.

12. Zmywaj naczynia w rytmie eko
Jak zaoszczędzić na prądzie? Korzystając ze zmywarki. Staraj się zawsze wypełnić ją w pełni, zanim ją włączysz. Jeśli myjesz naczynia ręcznie, najpierw namocz płynem, a potem dopiero odkręć wodę i je spłucz.

TO TYLKO MITY
Warto jednak wspomnieć jeszcze o jednej ważnej kwestii. Nie wszystkie przykłady oszczędzania energii w domu, które znajdziesz w Internecie, są skuteczne. Niektóre to tylko mity, bo tak naprawdę niewiele są w stanie przysłużyć się środowisku i twojemu portfelowi.

Takimi właśnie tylko pozornie oszczędnymi sposobami, ale w istocie nie mającymi znaczenia, są między innymi:
* wyłączanie światła na raptem kilkanaście sekund
* krótsze za każdym razem, ale w efekcie tego częstsze, otwieranie lodówki
* stosowania wygaszacza ekranu w komputerze.