Z czy wam się kojarzą Kownaty? Pewnie z Majalandem, to oczywiste. Tylko, że rzeczywistość Kownat nie wygląda wcale tak pięknie, jak na kolorowym obrazku i nie tak ekscytująco jak jazda na rollercoasterze. Inwestycje gminne leżą. Plac zabaw? Owszem – kiedyś zrobiono, tyle że dziś straszy swoim wyglądem i zaniedbaniem. Drogi? Dziura na dziurze.

Jeśli odwiedzacie Majaland, a nie znacie samych Kownat, to warto przy okazji się przejechać. To raptem kilometr. Przez Kownaty wiedzie droga powiatowa, ale nie jest szczerze mówiąc w najlepszym stanie, tyle że da się jechać.
Znacznie gorzej jednak wyglądają kawałki dróg gminnych we wsi. W zasadzie bardziej przypominają polne niż prawdziwe, utwardzone. Pełno w nich dziur i wyrw. Gdy pada deszcz, miejscami zamieniają się w błotnistą bryję. Samochód osobowy co rusz podskakuje, co rusz zapada się w kałuże. Rower? Zapomnijcie. Po śliskich resztkach kocich łbów? To już lepiej ubrać kalosze, wziąć rower na plecy i iść na piechotę.

Ale w opłakanym stanie jest przede wszystkim plac zabaw. To zatrważający kontrast – z jednej strony Majaland Kownaty dający szaloną radość dzieciakom, a z drugiej plac zabaw Kownaty – stanowiący dla nich tak naprawdę zagrożenie.
Przekrzywiająca się drewniana wiata sprawia wrażenie, jakby za chwilę mogła runąć! Deski może i kiedyś ktoś ułożył pionowo, ale dziś wyraźnie przyginają się ku ziemi. To powinno być rozebrane, a do czasu rozbiórki powinno się ustawić tabliczkę: „nie wchodzić”! Jeśli wiata zawali się, gdy ktoś przez przypadek będzie w środku – tragedia gotowa.
Dlaczego nikt z włodarzy gminy na to nie zwraca uwagi – próżno dociekać.
Stara wanna, która stoi obok wiaty – nie wiadomo, czy jest tu ustawiona celowo (po co?), czy ktoś wyrzucił, bo nie chciało mu się wozić do PSZOK. Huśtawka – zardzewiała, konstrukcje bramek na boisku i słupki do siatkówki – pordzewiałe. Stan pozostałych przedmiotów dopełnia przykrego obrazu.

Ciekawe, kiedy ktoś z gminnych władz wizytował ostatnio Kownaty? Pewnie jak te wszystkie sprzęty były jeszcze nowe i było się czym pochwalić.