Od końca kwietnia już jest, otwarty i w pełni funkcjonalny – nowy plac zabaw dla dzieci na terenie SM Torzym! To efekt starań Stowarzyszenia Lokalne Forum Biznesu przy wsparciu rzecz jasna Spółdzielni Mieszkaniowej i dzięki dofinansowaniu z programu unijnego w projekcie prowadzonym przez Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania.

Nowy plac zabaw już od pierwszych dni po otwarciu wzbudził ogromne zainteresowanie mieszkańców SM Torzym. Mimo nie zawsze sprzyjającej pogody (druga połowa kwietnia, jak wiemy, zaskoczyła nas nie do końca wiosenną aurą), na wygodnych ławeczkach można było zobaczyć rodziców doglądających swoje pociechy szalejące na urządzeniach zamontowanych na placu.

Raj dla dzieci

A jest tam na czym szaleć! Huśtawki, drabinka połączona ze ścianką wspinaczkową, poręcze z pomostem linowym oraz elementy, które pozwalają się dzieciom bawić, a przy okazji także w beztroski sposób uczyć, jak na przykład tablice edukacyjne, ogromne liczydło, tablica do rysowania, gra w kółko i krzyżyk pod postacią tablicy i wielkich klocków czy mini tor przeszkód.
Oczywiście wszystkie urządzenia i sprzęty są nowiutkie, solidne, a przede wszystkim bezpieczne (posiadają wszelkie niezbędne atesty) i bardzo trwałe, odporne na działanie warunków atmosferycznych.
Według zapewnień firmy je montującej mogą służyć całymi latami wymagając jedynie niewielkich i oczywistych prac konserwatorskich.

Warto dodać, że to pierwszy w Torzymiu publiczny plac zabaw posiadający elementy edukacyjne. Wszystkie umieszczone na nim urządzenia i konstrukcje są kolorowe i estetycznie wykonane – by także wizualnie zachęcały dzieci do zabawy.

Plac został przygotowany i wszystkie sprzęty zamontowane już na początku kwietnia, ale potrzeba było jeszcze kilkunastu dni na osadzenie w ziemi wkopanych elementów i uporządkowanie terenu placu zabaw. Teraz oczywiście już nic nie stoi na przeszkodzie, by z placu normalnie korzystać oczywiście przestrzegając wszystkich aktualnych zaleceń związanych z czasem walki z pandemią.

Efekt dobrej współpracy

Stowarzyszenie Lokalne Forum Biznesu nad projektem placu zabaw pracowało od kilku miesięcy ściśle współpracując z prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Torzym, która to spółdzielnia użyczyła swego terenu na realizację projektu.
Kluczowym momentem było przyznanie grantu w projekcie prowadzonym przez Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a potem podpisanie umowy na realizację projektu. Budowa i wyposażenie placu zabaw na terenie SM Torzym zostały wsparte kwotą 29 802,63 zł, co stanowi 99% kosztów kwalifikowanych.
Gdy została podpisana stosowna umowa, nic już nie stało na przeszkodzie, by plany wdrożyć w czyn i doprowadzić do powstania placu zabaw, co – jak napisaliśmy powyżej i co przede wszystkim można zobaczyć na własne oczy na terenie SM Torzym – stało się już faktem.
Dobrze byłoby, gdyby także inne podmioty poszły tropem Stowarzyszenia Lokalne Forum Biznesu, bo fajnych, bezpiecznych i sympatycznych miejsc do zabawy dla dzieci w gminie Torzym bardzo brakuje. Są rejony, szczególnie w samym Torzymiu, gdzie o więcej podobnych placów aż się prosi.

Zapewne niebawem (mamy nadzieję) wiosna zrobi się naprawdę ciepła, a za pasem już mamy lato. To ten czas w roku, gdy dzieci powinny mieć możliwość aktywnego spędzenia czasu na wolnym powietrzu. W na tyle atrakcyjnych warunkach, by w naturalny sposób stanowiły one dobrą konkurencję do wszystkich zabawek świata wirtualnego.

Ruch, aktywność – to podstawa zdrowego wychowania dzieci. Nie zapominajmy o tym.