Nowa deklaracja śmieciowa została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego już na początku maja. Mimo to urzędnicy Gminy dziwią się, że mieszkańcy przynoszą im wypełnione dokumenty.

Przypomnijmy – 1 lipca wchodzi w życie nowy system „śmieciowy” w gminie Torzym, wtedy też zacznie obowiązywać nowa deklaracja. Pisaliśmy o tym już kilkakrotnie – przede wszystkim podwyższone zostaną opłaty za śmieci (do 26 złotych od mieszkańca za segregowane, do 52 złotych, jeśli ktoś nie dopełnia obowiązku segregowania). Nie jest zresztą wykluczone, że te opłaty szybko znowu wzrosną, bo nowe stawki ogłoszono przed rozpisaniem przetargu na odbiór i transport odpadów.
Poza tym – przypominamy – zmieniają się niektóre zasady harmonogramu odbiorów, PSZOK zostaje przeniesiony do Długoszyna, a firmy „wypadają” z systemu i muszą sobie radzić na własną rękę.

Nowością jest zniżka dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – wysokości 30 złotych i dla tych, którzy korzystają z własnych kompostowników – tu zniżka 5 złotych.
Nie wiadomo zresztą tak do końca, czy faktycznie „jest”. Raczej „powinna być” – uchwała (z 29 maja br.) prostująca błędne pierwotne przepisy „śmieciowe” nie została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego (stan na 17 czerwca), co może podważać jej wejście w życie od 1 lipca.

Jedną z nowości jest także wzór deklaracji o wysokości opłat za śmieci. I to wywołuje już zabawne nieporozumienia. Zdarzają się mieszkańcy, którzy zdążyli ściągnąć sobie stosowny formularz i – mimo że jest na to jeszcze czas – podrzucają deklarację do Gminy, czym wprawiają w osłupienie… urzędników. Bo niby skąd ludzie mają nowe deklaracje, skoro ich wzór nie został jeszcze wrzucony na internetową stronę gminy? No to wyjaśniamy i podpowiadamy – a choćby z Urzędowego Dziennika Województwa Lubuskiego, gdzie zamieszczona została stosowna uchwała (ta „podstawowa” z 4 maja) wraz ze wzorem deklaracji. Wystarczy wejść w odpowiedni link, pobrać plik .pdf i gotowe.

Inna sprawa, że na chwilę pisania tego tekstu niejasna jest podstawa prawna, na podstawie której można zastosować wspomniane wyżej zniżki (w opublikowanej uchwale śmieciowej z 4 maja przed nowelizacją jest mowa o 20 procentach zniżki dla Karty Dużej Rodziny i 1 złoty od mieszkańca w przypadku stosowania kompostownika).
Może to właśnie dlatego urzędnicy z zaskoczeniem reagują na składane nowe deklaracje, które tak czy owak obowiązują – podkreślmy – od 1 LIPCA.
Z drugiej strony mieszkańców, którzy będą zwlekać ze złożeniem nowych deklaracji, może zaskoczyć konieczność wyrównania opłat wstecz (jeśli ktoś na przykład złoży nową deklarację 1 sierpnia, a za lipiec zapłaci wg starych stawek).