Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sulęcinie ma nową siedzibę. Jej otwarcie odbyło się w połowie września. Tu gdzie teraz jest poradnia, wcześniej funkcjonowała Biblioteka Pedagogiczna.
– Do tej pory nasi specjaliści pracowali w 8 pomieszczeniach mieszczących się nad halą sportową w I Liceum Ogólnokształcącym – mówiła Sylwia Rakoczy, dyrektorka placówki na antenie Radia Zachód. I dodawała: – Tutaj mamy tych gabinetów 12 i praktycznie każdy specjalista może przyjmować w swoim gabinecie. Nie muszą dzielić tych gabinetów. Przyjmujemy dzieci w każdym wieku – od noworodków aż do zakończenia edukacji. Przyjmujemy dzieci w całego powiatu sulęcińskiego.
Zdjęcie główne: FB Powiatu Sulęcińskiego
Jak podkreśla Mariusz Biniewski, lubuski kurator oświaty, dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu takich poradni odgrywa zarówno kadra, jak i zaplecze: – Nie tylko budynki, ale sami specjaliści są tutaj ważni. Trzeba pamiętać, że te poradnie to nie tylko diagnostyka, to także realne wsparcie dla uczniów i uczennic i ich rodziców. To także wspomaganie placówek oświatowych.
– To jest wspólny sukces i bardzo ważny moment zarówno dla powiatu słubickiego, jak i naszego – wspomniał Tomasz Prozorowicz, starosta sulęciński. – Cieszę się, że ten budynek dostał nowe życie i będzie służył tak ważnej i potrzebnej instytucji.
Powiat sulęciński dokonał modernizacji budynku za kwotę ponad 2 mln złotych. Na zadanie pozyskano dotację z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości prawie 2 mln zł, co stanowiło aż 98 proc. wartości robót budowlanych. Roboty polegały głównie na wykonaniu prac związanych z termomodernizacją budynku, wymianą kotła gazowego i wykonaniu nowej wentylacji nawiewno-wywiewnej (rekuperacji), tak by maksymalnie zmniejszyć koszty utrzymania obiektu oraz dostosowaniu wnętrza obiektu do potrzeb poradni, oczywiście z zachowaniem zabytkowej substancji.
Aktualnie Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Sulęcinie zapewnia kompleksową pomoc dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom z terenu 5 gmin powiatu sulęcińskiego, ale i mieszkańcom powiatu słubickiego (z zakresu wydawania opinii i orzeczeń dla dzieci niewidomych i słabowidzących, niesłyszących i słabosłyszących oraz dla dzieci ze spektrum autyzmu.
Nowoczesny obiekt to nie tylko lepsze warunki pracy, ale przede wszystkim nowa jakość usług psychologiczno-pedagogicznych w naszym regionie. Sulęcin zyskuje kolejny ważny punkt na mapie wsparcia dla lokalnej społeczności.
Źródło: Radio Zachód, LCI