Blisko 3,5 miliona euro z Funduszy Europejskich dla Lubuskiego trafi na projekty do pięciu gmin, które podpisały ze sobą w porozumienie o partnerstwie. W tym gronie jest także gmina Torzym – podpis na symbolicznej tablicy złożyła pani burmistrz Ewelina Niwald-Brzuśnian. Pozostałe gminy partnerstwa to: Lubniewice, Krzeszyce, Bledzew i Sulęcin (jako partner wspierający).
W ramach porozumienia wspomniane gminy będą korzystać ze środków przeznaczonych dla gmin w ramach tzw. wymiaru terytorialnego programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027. Uroczyste podpisanie porozumienia nastąpiło w Lubniewicach, a w uroczystości uczestniczył między innymi marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński.
– Cieszę się, że udało się doprowadzić do tego momentu i do podpisania tego porozumienia – mówił marszałek. – Teraz jesteśmy gotowi rozpocząć działania związane z realizacją konkretnych projektów. To projekty przeznaczone dla małych społeczności, dla ludzi, którzy czekają na to, co sobie państwo zaplanowaliście. To oczywiście nie jest tak, że Unia Europejska wysypała pieniądze na stół i możemy je sobie swobodnie wydawać. To, co państwo robicie, jest lokalną implementacją tego, co dzieje się na poziomie regionu. Te projekty muszą dotykać konkretnych sfer i obszarów i oczywiście być konkretnie rozliczane.
– Nasze partnerstwo pokazuje, że w grupie siła – zwróciła uwagę burmistrz Torzymia Ewelina Niwald-Brzuśnian poproszona o zabranie głosu podczas uroczystości w Lubniewicach. I dodała: – Te pieniądze będą bardzo dobrze wydatkowane, ponieważ ten powiat ma ogromne potrzeby społeczne, kulturalne, edukacyjne i oczywiście infrastrukturalne. Te środki zostały tak pomyślane, aby każda gmina miała z nich pożytek.
Ścieżka pieszo-rowerowa i szkolenia
Po oficjalnej części spotkania poprosiliśmy także panią burmistrz, by wypowiedziała się przed kamerą naszej telewizji. – To partnerstwo jest najlepszym przejawem tego, że po wyborach, które odbyły się w kwietniu 2024 roku, przychodzi nowy czas dla naszych mieszkańców. Przychodzi czas efektywnego pozyskiwania środków unijnych. Jesteśmy partnerem grupy gmin, która uzyskała dużą alokację środków, bo mówimy tu o kwocie blisko 3,5 miliona euro. Są to środki przeznaczone dla mieszkańców całego regionu – pięciu gmin, które zawiązały ze sobą współpracę celem pozyskania tych środków. Nasi mieszkańcy ich dopływ odczują w sposób bardzo praktyczny – poprzez wybudowanie ścieżki pieszo-rowerowej, poprzez powstanie nowych miejsc rekreacji, spędzania wolnego czasu. Dodatkowym aspektem będą działania społeczne. Będą to kursy, szkolenia, spotkania, które pozwolą na utworzenie nowych podmiotów ekonomii społecznej. Te pieniądze przełożą się także na rozwój przedsiębiorczości w naszej gminie – tłumaczyła pani burmistrza.
Współpraca zamiast rywalizacji
Po spotkaniu specjalnie dla nas wypowiedział się także marszałek województwa Marcin Jabłoński. Zwrócił on uwagę między innymi na to, że porozumienie gmin to propozycja ich współdziałania zamiast rywalizacji.
Gdyby nie doszło do podpisania porozumienia, mogłoby się stać tak, że te właśnie gminy rywalizowałyby o rozdysponowane środki składając samodzielne projekty. W obecnej sytuacji wspólnie będą zaś starać się je wykorzystać.
Marszałek Jabłoński zwrócił także uwagę, że realizowane, poszczególne projekty mogą się wydawać niewielkimi (w porównaniu do na przykład dużych inwestycji), jednak są one projektami o dużym znaczeniu dla lokalnej społeczności. Będą one bowiem dostępne i widoczne dla każdego z mieszkańców.
Trzeba powalczyć o więcej
– To zadanie, które tutaj wykonaliśmy, jest też takim ćwiczeniem sprawności, jaką powinny wykazywać samorządy, by pozyskiwać środki. Brać udział w konkursach, zabiegać o środki z krajowego planu odbudowy – mówił marszałek. – Mamy w Polsce miliardy euro do dyspozycji, są w związku z tym ogromne szanse rozwojowe poprzez robienie kroków milowych. Nie możemy tego czasu marnować, musimy cały czas być aktywni. Dlatego staramy się jako urząd marszałkowski być cały czas w terenie i pokazywać samorządowcom, że powinni wykorzystać wszystkie możliwości. Zachęcamy ich do współpracy i jesteśmy gotowi, by udzielić wszelkiego wsparcia – dodawał.
Partnerstwo gmin jest efektem próby połączenia różnych samorządów we wspólnych działaniach. To, do którego przystąpiła gmina Torzym (czyli z Lubniewicami, Bledzewem, Krzeszycami i Sulęcinem) nie jest jedynym na terenie województwa lubuskiego. Jednak pierwszym na poziomie mniejszych samorządów, któremu udało się doprowadzić do szczęśliwej finalizacji, czyli podpisania porozumienia i gwarancji otrzymania pieniędzy na projekty.
– Wspólne realizowanie projektów w wielu obszarach jest po prostu bardziej efektywne – komentował marszałek. – Są wręcz takie rzeczy jak na przykład ścieżki rowerowe, gdzie trudno ograniczać się do jednej gminy, czy systemy zbierania odpadów, które z oczywistych powodów skłaniają do współpracy. Dlatego te społeczności powinny się integrować. Dobre jest to, że takie partnerstwa są wspólnotami, których nikt nie zadekretował. Te społeczności same je tworzą i widzą siłą rzeczy jakieś powiązanie między sobą.
Dodajmy, że partnerstwo gmin nie wyklucza oczywiście ubiegania się przez każdą z nich o środki zewnętrzne z innych projektów. To porozumienie, o którym tutaj piszemy, dotyczy konkretnych pieniędzy (czyli 3,5 miliona euro) na konkretne, wspólnie rozpisane cele. W pozostałych sytuacjach i konkursach wspomniane samorządy oczywiście samodzielnie decydują, o które środki będą się ubiegać.