Garbicz Festival, Living Furniture z Sulęcina, Przyłbica w Koronie, Fajni Rowerzyści z Gorzowa i prywatni społecznicy pospieszyli z pomocą szpitalowi w Torzymiu. Maseczki, przyłbice ochronne, środki dezynfekujące czy walkie-talkie – to wszystko z pewnością się przyda. Podobnie jak wszystkie głosy wsparcia i gesty dobrych serc.

Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu jest w dobrej kondycji, o czym niedawno pisaliśmy dość obszernie w rozmowie z panią prezes Katarzyną Lebiotkowską (jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji przeczytać – zapraszamy POD TEN LINK). Dlatego nie ma tu żadnych oznak nerwowego napięcia w związku z sytuacją w kraju, mimo że nasz szpital jest jednym z sześciu w województwie, który został postawiony w stan podwyższonej gotowości, aby móc w razie potrzeby zabezpieczyć ewentualnych pacjentów z podejrzeniem lub zarażonych koronawirusem.

Tym niemniej wiemy dobrze, jak dramatyczne słowa płyną już ze szpitali w całym kraju. Zwłaszcza te, które znalazły się w „ogniu walki”, zaczynają odczuwać niedostatki.
Dlatego na pewno lepiej jest ewentualne nadmierne potrzeby i trudne chwile przewidzieć i się do nich odpowiednio przygotować. Szpital w Torzymiu przygotowuje się na taką ewentualność oczywiście wspomagany środkami rozdysponowanymi przez województwo, ale też wiele jest spontanicznych akcji wsparcia organizowanych przez społeczników czy organizacje pozarządowe i stowarzyszenia.

Garbicz Festival: gramy w jednej „orkiestrze”

Do szpitala trafił między innymi ostatnio komplet krótkofalówek wykorzystywanych podczas organizacji Garbicz Festival.
Na stronie festiwalowej garbiczfestival.com.pl możemy przeczytać o tej akcji między innymi takie słowa:
W walkę z koronawirusem włączył się także Garbicz Festival, nie mogło być inaczej. Czujemy się częścią tej wspólnoty, jaką jest nie tylko wioska Garbicz, ale też cała gmina. Dlatego, gdy okazało się, że Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno–Kardiologiczny w Torzymiu potrzebuje krótkofalówek, pośpieszyliśmy z pomocą.
Nasz szpital, z którego już przed epidemią byliśmy dumni, teraz staje przed najtrudniejszym sprawdzianem. Torzymska placówka będzie trzecią w kolejności w województwie lubuskim delegowaną do przyjęcia osób zakażonych COVID-19. Jest w odwodzie, gdy zabraknie miejsc w innych szpitalach (w Zielonej Górze i Gorzowie – red.). Właśnie wtedy, gdy rozpocznie się przyjmowanie chorych z koronawirusem, będą potrzebne krótkofalówki, które wypożyczyliśmy szpitalowi.
Chodzi o to, że w torzymskim szpitalu będą wydzielone specjalne strefy dla zakażonych, kompletnie odizolowane od pozostałej części obiektu. Personel będzie w stanie łączyć się osobami w tych strefach bez konieczności wchodzenia do środka, zakładania specjalnych kombinezonów, masek, gogli itd. Komunikacja będzie mogła się odbywać sprawnie bez narażania czyjegokolwiek zdrowia czy życia.
Cieszymy się, że mogliśmy pomóc i jesteśmy gotowi do kolejnych działań. Chcemy pomagać, na tyle na ile potrafimy, na tyle, na ile nas stać. I chcemy mieć poczucie, że wszyscy gramy w jednej „orkiestrze”. Dla naszego zdrowia, dla naszej przyszłości. Kto może niech dołącza. Liczy się każda pomoc. Bądźmy razem w tych trudnych chwilach.

Małe serduszka za wielkie serca

Garbicz Festival jednak oczywiście nie jest jedyny. Jak powiedziała nam pani prezes Katarzyna Lebiotkowska do szpitala zgłasza się coraz więcej osób czy organizacji społecznych, także przedsiębiorców oferujących swą pomoc.

O wszelkich inicjatywach szpital regularnie informuje na swojej STRONIE FACEBOOKOWEJ.
Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć, że na przykład producent mebli z Sulęcina firma Living Furniture przekazała 1000 maseczek ochronnych.
Przyłbica w Koronie oferowała oczywiście (jakby inaczej!) przyłbice ochronne, a Fajne Rowery z Gorzowa i grupa społeczników z Sulęcina dostarczyli środki dezynfekujące, gogle, maseczki i przyłbice.

Wszystkie te informacje o dobrych sercach i pomocy na FB szpitala niezmiennie budzą oczywiście szeroki odzew w komentarzach, gdzie pełno serduszek, lajków i optymistycznych przesłań. Od siebie możemy tylko dodać – tak trzymać!

mk