PARP (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) przedłużyła termin zbierania wniosków w programie dofinansowania osób, które chciałyby wznowić działalność gospodarczą. Wnioski takie można składać do 30 czerwca 2023.

Pisaliśmy już o tej możliwości niedawno na naszych łamach, jednak wówczas program miał być zamknięty z końcem listopada. Okazuje się jednak, że zbieranie wniosków przedłużono – nowy termin graniczny to koniec czerwca 2023.

Przypomnijmy, o co chodzi. Mianowicie jest to wsparcie dla osób, które nie poradziły sobie z własnym biznesem i musiały przerwać działalność. Teraz jednak widzą szansę powrotu do prowadzenia własnego przedsiębiorstwa i szukają na to środków.

Program „Nowy start – oferta dla przedsiębiorców”, oferuje im taką możliwość (na stronie https://power.parp.gov.pl/component/grants/grants/nowy-start-1).

Kto może wziąć udział w programie?

Projekt skierowany jest do przedsiębiorców, którzy mimo niepowodzenia, zdecydowali się na powrót na rynek i ponownie rozpoczęli działalność gospodarczą:

* przedsiębiorcy z sektora MSP ponownie rozpoczynający działalność gospodarczą, którzy w ciągu 24 m-cy przed dniem przystąpienia do projektu zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej, a następnie w okresie 6 m-cy przed dniem przystąpienia do projektu ponownie podjęli działalność gospodarczą w formie jednoosobowej działalności gospodarczej lub jako wspólnicy spółki prawa handlowego;

* przedsiębiorcy z sektora MSP ponownie rozpoczynający działalność gospodarczą, którzy w ciągu 24 m-cy przed dniem przystąpienia do projektu zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej, która była aktywna przez co najmniej 18 m-cy.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

* pomoc w poznaniu przyczyn niepowodzenia i rozwój kompetencji w zakresie prowadzenia firmy, aby uniknąć kolejnej porażki w przyszłości,

* pomoc w adaptacji do ciągle zmieniających się uwarunkowań rynkowych oraz konkurencji,

* przeszkolenie już zatrudnionych pracowników oraz zmniejszenie braków kadrowych.

Źródło: parp.gov.pl