Wywołaliśmy ostatnio temat – jak groźna dla domowego budżetu może być inflacja. W kontynuacji postaramy się podpowiedzieć o sposobach walki z tym mocno niekorzystnym dla naszych portfeli zjawiskiem, bo warto uświadomić sobie, że sposobów walki z inflacją (w oparciu o budżety domowe) jest, mimo wszystko, naprawdę wiele.
W styczniowym numerze „Forum” opisaliśmy, jak groźna dla domowego budżetu może być inflacja, w tym wydaniu postaramy się podpowiedzieć o sposobach walki z tym mocno niekorzystnym dla naszych portfeli zjawiskiem.
Niestety, szalejąca inflacja pożera nasze oszczędności – to fakt. Przy niemal zerowym oprocentowaniu lokat trzymanie pieniędzy w bankach zupełnie się nie opłaca, a ich nieplanowane wydawanie przy galopujących wzrostach cen sprawia, że wpadamy w frustrację.
W takim momencie warto uświadomić sobie, że sposobów walki z inflacją (w oparciu o budżety domowe) jest, mimo wszystko, naprawdę wiele.
My postanowiliśmy kilka podpowiedzieć. Skupiliśmy się w naszym poradniku na tych w naszej ocenie najważniejszych – nie wymagających wielkich akrobacji finansowych, a po prostu pewnej dyscypliny na co dzień.
Zaczniemy od oszczędzania. Oszczędzanie to główny sposób, by w naszych portfelach zostało więcej pieniędzy. Ktoś powie, że to jasne. Tak, ale sposobów na oszczędzanie jest naprawdę wiele i nie wszystkie są tak całkowicie oczywiste, a przynajmniej nie wszystkie sobie uświadamiamy.
Pamiętaj o regulacji ogrzewania!
Ot, weźmy na przykład kwestię ogrzewania. Czy zawsze pamiętamy o tym, aby przykręcić kaloryfery? W salonie, gdzie odpoczywasz i spędzasz dużo czasu w ciągu dnia, poleca się utrzymywanie temperatury ok. 20°C. Przy takich ustawieniach termostatu (POZYCJA 3 W TERMOSTACIE OZNACZA 22 °C) większość osób będzie odczuwała komfort cieplny – nie będzie im ani za zimno, ani za ciepło.
W sypialni natomiast powinno być nieco chłodniej – najlepiej ok. 17-18°C. Przy zbyt wysokiej temperaturze organizm nie regeneruje się wystarczająco, ponieważ sen staje się zbyt płytki.
Twój organizm przyzwyczai się do temperatur po około 7 dniach. Jeśli początkowo odczuwasz chłód, to po prostu ubierz się nieco cieplej, ale po kilku dniach nie będzie ci to już potrzebne.
Jak utrzymać te temperatury? Najważniejszy jest termostat
Termostat grzejnikowy pozwala regulować temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Dzięki niemu stworzymy komfort w domu i nie zapłacimy dużo za ogrzewanie. Jak działa termostat, jak go ustawić?
Zawór z głowicą termostatyczną standardowo mocuje się na każdym grzejniku. To urządzenie, które pozwala w najprostszy sposób regulować temperaturę w ogrzewanym pomieszczeniu. Oprócz tego działanie zaworu termostatycznego ma na celu utrzymanie stałej (ustawionej przez nas) temperatury w pomieszczeniu. Nie jest to jednoznaczne ze stałą temperaturą grzejnika, dlatego w sprawnie działającej instalacji grzejnik może być raz cieplejszy, raz chłodniejszy.
Grzejnikowy zawór termostatyczny umieszcza się na przewodzie dostarczającym do grzejnika wodę grzewczą. Termostaty grzejnikowe automatycznie otwierają i zamykają przepływ gorącej wody przez grzejnik tak, żeby utrzymać odpowiednią stałą temperaturę w pomieszczeniu.
Głowica termostatyczna reaguje na zmiany temperatury otoczenia, więc gdy na przykład otwieramy okno nad grzejnikiem, owiewana przez zimne powietrze głowica otwiera zawór i grzejnik staje się gorący (i właśnie dlatego podczas wietrzenia mieszkania głowice termostatyczne powinny być zakręcone).
A gdy rozpalimy w kominku i do głowicy dotrze ogrzane przez niego powietrze, zawór się zamknie i grzejnik stanie się chłodniejszy, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego przegrzewania pomieszczeń i wynikających z tego strat energii (i naszych pieniędzy).
Nie masz głowicy termostatycznej lub jest zepsuta – koniecznie ją zamontuj lub napraw!
Woda – nie pamiętamy o prostych zasadach
Woda – oszczędzanie wody jest niezmiernie istotnie nie tylko z ekologicznego punktu widzenia, ale także z ekonomicznego. Ceny wody, w tym wody użytkowej (podgrzewanej), stale rosną, a nie wszyscy są świadomi, że to właśnie ze zużycia licznika wody naliczane są także opłaty za odprowadzenie ścieków. Poziom zużycia wody znacząco wpływa na koszty utrzymania naszego domu.
Jak oszczędzać wodę? Zasady są proste, często się o nich mówi, ale równie często zapomina we własnym domu, więc pamiętajcie:
1. Zakręcaj wodę podczas mycia
Mycie zębów, mycie rąk, namydlanie ciała i włosów pod prysznicem może być tym pierwszym momentem w ciągu dnia, w którym możesz zacząć oszczędzać wodę. W trakcie wykonywania tych czynności zakręcaj wodę i włączaj ją znowu dopiero wtedy, gdy musisz spłukać szampon czy mydło, albo wypłukać usta. To bardzo proste i naprawdę niezwykle skuteczne sposoby oszczędzania wody.
2. Bierz szybki prysznic
I skutecznie oszczędzaj wodę w ten sposób. Biorąc prysznic jesteś w stanie zużyć od 6 do ponad 40 litrów wody w ciągu minuty. Dlatego skróć go do minimum. Jeśli lubisz spędzać pod prysznicem co najmniej kwadrans, koniecznie zainwestuj w specjalną główkę prysznicową oszczędzającą wodę. Pamiętaj też, że prysznic zużywa generalnie mniej wody niż kąpiel.
3. Zamontuj ekologiczne nakładki na kran
Perlator, czyli specjalna nakładka na kran, zmniejsza strumień wody. Oznacza to, że myjąc naczynia czy biorąc prysznic przez taki sam czas, jak wcześniej, zużywasz o wiele mniej wody.
4. Korzystaj ze zmywarki
Wielu osobom, zwłaszcza żyjącym solo, wydaje się, że zmycie zaledwie kilku naczyń w zmywarce spowoduje zużycie większej ilości wody, niż umycie ich pod kranem. Jest wręcz odwrotnie. Nowoczesne zmywarki posiadają tryby eko i same dopasowują zużycie wody do ilości znajdujących się w nich naczyń. Mycie naczyń w zmywarce jest więc bardzo dobrym sposobem na oszczędzanie wody w domu.
5. Wypełniaj pralkę do pełna
Mimo że nowoczesne urządzenia potrafią dopasować zużycie wody do zawartości, pranie dwóch par jeansów i kilku t-shirtów z pewnością nie jest ekologiczne. Dlatego staraj się nastawiać pranie dopiero wtedy, gdy urządzenie jest w większości wypełnione. Aby zużyć jak najmniej wody, korzystaj też z trybu eko podczas prania.
6. Wykorzystuj wodę na nowo
Myj owoce i warzywa w misce, a wodę, która zostanie, użyj do podlewania roślin. W ten sposób oszczędzasz ją podwójnie. To prosty i skuteczny sposób na mniejsze zużycie wody.
7. Zbieraj deszczówkę
Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, możesz zainstalować zbiornik gromadzący wodę z rynny i przeznaczyć ją na podlewanie trawnika oraz ogrodu. W ten sposób jesteś w stanie wykorzystać nawet 5000 litrów wody rocznie, której nie musisz pobierać z kranu.
8. Podlewaj rośliny zewnętrzne o poranku
To świetna rada na oszczędzanie wody w domu zwłaszcza latem. Rano jest chłodniej, co oznacza, że mniej wody odparowuje. Dzięki temu jesteś w stanie zużyć jej też dużo mniej podczas skutecznego podlewania roślin.
9. Namaczaj naczynia
Po smażeniu nie staraj się od razu myć naczyń. Namocz je przez min. pół godziny w wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń, zamiast skrobać pod lecącą wodą z kranu. Po tym czasie szybko usuniesz zaschnięty tłuszcz czy przypalone jedzenie.
10. Zainstaluj nową spłuczkę w toalecie
Ekologiczne spłuczki są w stanie zaoszczędzić nawet do 10 litrów wody podczas jednego spłukiwania. Jeśli masz do wyboru dwie opcje spłukania, zawsze wybieraj tę delikatniejszą, która wykorzystuje mniej wody. Do tego nie spłukuj w toalecie chusteczek, wacików, ani niczego, co możesz wyrzucić do kosza w łazience.
11. Ucz dzieci szacunku do wody
Twoje dziecko już od najmłodszych lat może nauczyć się szacunku dla korzystania z wody. Ucz je, że woda nie służy do zabawy, na przykład polewania kogoś dla żartu, ale jest czymś bardzo cennym, co trzeba oszczędzać. Naucz dzieci zakręcania wody podczas mycia zębów czy mydlenia włosów. Od małego wprowadzaj w życie dziecka wszystkie te nawyki, które wprowadzasz też do swojego życia. Z czasem staną się one dla niego czymś naturalnym.
12. Nie myj samochodu wężem
Jeśli zastanawiasz się, jak można oszczędzać wodę jeszcze lepiej, to na przykład rezygnując z węża ogrodowego do mycia auta. Zamiast tego użyj wiadra z wodą. Dzięki temu równie skutecznie umyjesz samochód, ale zużyjesz o wiele mniej wody.
Uszczelnij urządzenia sanitarne
Na bardzo duże zużycie wody może wpływać nieszczelna instalacja. Sprawdź, jak oszczędzać wodę – przykłady możliwych usterek znajdziesz poniżej:* cieknąca spłuczka w toalecie
* wadliwa uszczelka w kranie
* popsuta uszczelka w główce prysznicowej
Naprawiając te usterki także skutecznie oszczędzamy wodę.