Wpojenie młodym piłkarzom ważnych nie tylko w futbolu zasad fair play, a do tego trening prowadzony według nowoczesnych metod, dbałość o kompleksowy rozwój młodych organizmów i szkolenie dostosowane do indywidualnych potrzeb – to zasady, jakimi kieruje się Stowarzyszenie UKS Torzym.

Pierwsza nasza drużyna powstała blisko cztery lata temu, pod koniec września 2016 roku, a Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w marcu 2017 roku. Od tamtej pory konsekwentnie stawia na sportowy rozwój zawodników, stara się podsycać ich futbolową pasję i zaangażowanie – tak, by w przyszłości ci najbardziej utalentowani mogli zagrać w drużynie seniorskiej w Torzymiu, a może także wyruszyć stąd w szeroki, piłkarski świat.
W tym artykule staramy się przybliżyć najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem UKS Torzym.

Stworzyć klub piłkarski od podstaw, zapewnić ciągłość istnienia i zbudować historię – ta myśl przewodnia towarzyszyła powstawaniu UKS Torzym. Aby ją zrealizować, trzeba mieć mieć wizję, cel i proponować wartości, które silnie zmotywują i zintegrują całą rodzinę piłkarską. Poczynając od zawodników, trenerów po współpracujących partnerów i – co niezmiernie ważne – rodziców. Trzeba wyraźnie podkreślić – nie byłoby nas właśnie bez zaangażowania rodziców
Ważne jest także dofinansowanie z Urzędu Gminy. W 2018 roku była to kwota 6 000 zł, w 2019 roku to już 12 000 zł, aktualnie mamy do dyspozycji 15 000 zł.
Sami pozyskujemy sponsorów, ale w obecnych czasach nie jest to łatwe. Napisaliśmy wniosek o dotację z Krainy Szlaków Turystycznych LGD i otrzymaliśmy kwotę 4 750 zł. Pozwoliło to nam zorganizować cykl imprez dla całych rodzin, podczas których wspólnie trenowaliśmy, wędkowaliśmy, grillowaliśmy, jeździliśmy rowerami.

UKS Torzym to trzy drużyny młodzieżowe (łącznie 45 dzieci). Grupa „Żak” i „Orlik”– trener Marcin Downar, trener Paweł Hipp. Grupa „Młodzik” – trener Michał Bieliński.
Naszym celem jest objęcie wieloletnim, profesjonalnym systemem szkolenia piłkarskiego uzdolnione dzieci i młodzież z terenu gminy Torzym i najbliższych okolic. Tak, aby pod względem sportowym, etycznym i mentalnym w przyszłości wychowankowie podołali wymogom stawianym zawodnikom na poziomie seniorskim.
Aby zagwarantować ciągłość szkoleniową naszym podopiecznym, w najbliższym sezonie rozpoczynamy treningi następnej grupy młodzieżowej – trampkarzy.

Drużyny młodzików, orlików oraz żaków występują w rozgrywkach OZPN Gorzów Wlkp. Przez dwa sezony graliśmy w barwach klubu Toroma Torzym. Od sezonu 2018/19 gramy tylko i wyłącznie w swoich barwach UKS TORZYM!

Młodzi piłkarze, już jako UKS Torzym, biorą udział w turniejach oraz rozgrywkach często organizowanych przez znanych sponsorów, firmy prowadzące działalność na ogólnopolskim czy też europejskim rynku. Uczestniczymy zarówno w rozgrywkach letnich, jak i zimowych, gramy z drużynami o uznanej marce (jak Pogoń Szczecin, Lech Poznań Academy, Stilon Gorzów).

W poprzednich latach UKS Torzym był organizatorem Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” na szczeblu powiatowym.

Dużą atrakcją dla dzieci były wycieczki na mecze piłkarskiej ekstraklasy. Do Poznania na mecz Lecha z Wisłą Kraków oraz do Lubina na mecz Zagłębie – Górnik Zabrze. Wyjazdy udało nam się zrealizować dzięki zaangażowaniu trenerów i sponsorów, których cały czas poszukujemy.
Nasz klub sam wspiera także wszelkie pozytywne akcje, dając tym samym przykład młodym zawodnikom.

Promujemy aktywny i zdrowy tryb życia dzięki współpracy z takimi organizacjami jak Piłkarski Laur (organizator turniejów na terenie całej Polski), Casada Polska – uznana marka wspomagająca nie tylko piłkę nożną, ale również inne dyscypliny nawet na poziomie światowym.

W UKS Torzym mamy świadomość, że nie wszyscy szkoleni chłopcy osiągną poziom sportowy profesjonalnego piłkarza. Dlatego też w całym systemie szkolenia nie zapominamy o celach bardziej ogólnych, którymi są nauczanie i wychowanie poprzez sport, a także pielęgnowanie pozytywnego wizerunku klubu.
Misja naszego klubu polega między innymi na uświadamianiu młodym sportowcom, że oprócz czysto piłkarskich aspektów treningu, ważne są zasady funkcjonowania w grupie, wzajemnego szacunku, koleżeństwa. Chcemy, by nauczyli się zasad, które pomogą im w dorosłym życiu.
Mamy świadomość, że wyniki przyjdą z czasem. Postępy, jakie młodzi piłkarze robią, zaczynają już powoli być widoczne gołym okiem. Znajdujemy uznanie u coraz większej liczby organizatorów, którzy zapraszają nas na swoje turnieje, a także właściwe miejsce na mapie lubuskich drużyn młodzieżowych.

Materiały przygotowała: Agnieszka Mielczarek (Prezes Zarządu UKS Torzym)
Redakcja: Marcin Kalita