Nawet 10 milionów złotych rocznie – na tyle szacuje się korzyść, jaką może przynieść budżetowi gminy Łagów nowa, ogromna inwestycja – powstanie terminala przeładunkowego w pobliżu miejscowości Stok.

Baza przeładunkowa ma mieć aż 60 ha powierzchni, z czego blisko 20 ha zajmą zabudowania – przede wszystkim hale magazynowe, ale także biura i hotel przeznaczony głównie dla kierowców obsługujących bazę.

Baza ma być skomunikowana z linią kolejową biegnącą przez Toporów, no i oczywiście autostradą. Na razie poprzez węzeł Jordanowo na wysokości Świebodzina, ale w planach jest wybudowanie nowego… zjazdu autostradowego właśnie na wysokości Stoku! Oczywiście – nie jest to proste, bowiem wymaga ustaleń na szczeblu rządowym.

Jeśli chodzi o sam terminal, na razie wydana została decyzja środowiskowa i decyzja o warunkach zabudowy, inwestycja jest na etapie planowania i zbierania wymaganych dokumentów.

Szacuje się, że gmina Łagów z samego terminala może mieć około 5 milionów złotych rocznie wpływu do budżetu, natomiast następne 5 milionów może przynieść uruchomienie zjazdu autostradowego.

Na marginesie – warto zauważyć, że Torzym zjazd z autostrady ma. Związanych z tym poważnych inwestycji ani widu, ani słychu. Za to od lat słychać na co dzień hasło: „nie ma pieniędzy”.