W 2023 roku nastąpi podwyżka abonamentu RTV. Za radioodbiornik miesięcznie będziemy musieli zapłacić 8,70 zł, a za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy 27,30 zł miesięcznie. 

Nie wszyscy jednak są zobowiązani do ponoszenia tych opłat.

Kilka milionów osób w Polsce jest zwolnionych z opłacania abonamentu RTV. Są to między innymi osoby powyżej 75. roku życia, obywatele, u których stwierdzono znaczny stopień niepełnosprawności, osoby całkowicie niezdolne do pracy lub posiadające pierwszą grupę inwalidzką. Oprócz nich zwolnieni z opłat są inwalidzi wojenni, wojskowi, osoby represjonowane w czasie PRL, oraz osoby na emeryturze, których świadczenie nie przekracza połowy przeciętnej pensji.

Za przeprowadzanie kontroli, czy abonament jest płacony przez tych, którzy posiadają sprawne odbiorniki, odpowiadają pracownicy Poczty Polskiej S.A., a konkretniej Centrum Obsługi Finansowej. Kontrolerzy mają obowiązek sprawdzać, czy osoby, które posiadają w domu radioodbiorniki lub telewizory opłacają abonament RTV.
Jednocześnie – według opinii wielu prawników – nie ma możliwości karania kogokolwiek za niewpuszczenie kontrolerów do domu. I jeszcze jedno – ewentualną karę kontroler może nałożyć jedynie wówczas, jeśli „odkryty” przez niego odbiornik jest w gotowy do odbioru telewizji.