W publicznych przychodniach zdrowotnych obowiązywać będą nowe zasady zapisów do lekarza i na badania. Pacjenci będą mogli zapisywać się za pośrednictwem centralnej elektronicznej rejestracji (CeR). Nie do lekarzy wszystkich specjalności, przynajmniej na razie. Program pilotażowy obejmie poradnie kardiologiczne i dwa programy onkologiczne.

E-rejestracja ma uprościć umawianie się na wizyty do lekarzy i na badania. Dzięki jej uruchomieniu, pacjenci będą mogli zapisywać się i odwoływać wizyty online w systemie ogólnopolskim. Przepisy weszły w życie w przedostatnią sobotę sierpnia, kiedy przychodnie zdrowia były nieczynne. Teraz zainteresowani będą mogli przekonać się o skuteczności działania centralnej elektronicznej rejestracji.

Za pośrednictwem CeR pacjenci będą mogli samodzielnie wyszukać online dostępnych terminów świadczeń opieki zdrowotnej objętych programem pilotażowym. Będą też mogli wybrać dowolną przychodnię. Dzięki e-rejestracji dokonają też zmiany i rezygnacji ze zgłoszenia lub z terminu udzielenia tego świadczenia.


Program pilotażowy obejmuje wybrane świadczenia w wybranych placówkach – tych, które zgłoszą się do programu pilotażowego. Za pośrednictwem centralnej elektronicznej rejestracji, pacjenci będą mogli zapisywać się i odwoływać wizyty u kardiologa, na cytologię i mammografię. Zgodnie z zapowiedziami minister zdrowia Izabeli Leszczyny, pilotaż obejmie specjalistyczne poradnie kardiologiczne – pierwszorazową wizytę u lekarza – oraz program profilaktyki raka szyjki macicy i program profilaktyki raka piersi.
Resort informuje, że program pilotażowy centralnej e-rejestracji pacjentów trwać będzie do 30 czerwca 2025 r. Od początku kwietnia do końca października 2025 r. odbędzie się jego ocena. Obowiązkowa e-rejestracja ma wejść w życie przed końcem 2025 r.