Od poniedziałku 6 kwietnia Urząd Miejski w Torzymiu jest zamknięty dla mieszkańców. Wszelkie sprawy można załatwiać drogą elektroniczną, przez telefon lub przesyłając dokumenty pocztą.

Jeszcze w miniony piątek pisaliśmy o głosach zaniepokojonych mieszkańców, podpowiadających nam, że w funkcjonowaniu urzędu zmieniło się zaskakująco mało, mimo szerzącej się epidemii koronawirusa COVID-19 (pisaliśmy o tym więcej TUTAJ).
A także zwracających uwagę, że wiele okolicznych gmin już od kilku (czy nawet kilkunastu) dni stosuje mocno zaostrzone zasady działania.
Co więcej – niektóre ze sprawnie zarządzanych i przewidujących gmin czy sołectw w trosce o bezpieczeństwo zaczęły mieszkańcom rozdawać maseczki, rękawiczki, a także przeprowadzać dezynfekcję miejsc publicznych! Tak się dzieje między innymi w Słubicach, Skwierzynie czy Smogórze.
Wielkie brawo dla tych miejscowości! Bo takie działania świadczą o odpowiedzialności i sprawnym działaniu.

W Gminie Torzym na reakcję trzeba było czekać do poniedziałkowego poranka, gdy na stronie internetowej pojawił się następujący komunikat: „UWAGA! W związku z zaostrzeniem przepisów dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa Urząd Miejski w Torzymiu oraz Ośrodek Pomocy Społecznej będzie od dnia 6 kwietnia 2020 (poniedziałek) do odwołania nieczynny dla interesantów”.
Po czym zaznaczono, że z urzędnikami można się kontaktować drogą elektroniczną, przez telefon oraz pocztą tradycyjną.
A także, że Urząd Stanu Cywilnego rejestracji zgonów i urodzeń dokonuje po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym terminu wizyty (tel. do USC – 68 3416216; tel. do ewidencji ludności – 68 3416217).

Co ciekawe, datę publikacji wpisu ustawiono na 2 kwietnia (czyli czwartek), tyle że jeszcze w weekend serwis kończył się na ogłoszeniu z 1 kwietnia odnoszącym się do ogłoszenia Państwowej Komisji Wyborczej. Ale czepiać się nie będziemy, choć oczywiście można byłoby powiedzieć, że takie decyzje można ogłaszać z wyprzedzeniem.

My ze swojej strony zadaliśmy w piątek burmistrzowi i – szerzej – urzędnikom Gminy Torzym kilka pytań dotyczących działań w czasie epidemii. Na razie wciąż czekamy na odpowiedzi. Poza tym, że oczywiście wyjaśniła się kwestia dotycząca odpowiedzi na pytanie pierwsze – czyli pytanie o dalsze funkcjonowanie urzędu.

Dla jasności przypominamy komplet naszych pytań:

* Jakie działania profilaktyczne w związku z zagrożeniem koronawirusem są planowane na terenie urzędu? Wobec mieszkańców i wobec pracowników.
* Czy pracownicy urzędu zostaną zaopatrzeni w podstawowe środki ochrony i dezynfekcji (maseczki, rękawiczki, płyny odkażające)?
* Na jaką pomoc – w jakiej dziedzinie i w jakim zakresie – od urzędu mogą liczyć mieszkańcy gminy?
* Na jaką pomoc ze strony urzędu mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy, czy są dla nich przygotowywane programy pomocowe na poziomie gminy?
* Jaki jest pomysł urzędu na zatroszczenie się o osoby starsze, samotne i niepełnosprawne?
* Czy zostaną podjęte środki bezpieczeństwa, jeśli chodzi o ochronę pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej? Jakie?