Założenie własnej fotowoltaiki wcale nie musi być tak drogie, jak z pozoru mogłoby się wydawać. Istnieje kilka sposobów, by zredukować znacząco koszty takiej instalacji. Najbardziej popularnym i oczywistym jest program rządowy „Mój Prąd”, o którym więcej piszemy w TYM MIEJSCU. Tutaj zaś prezentujemy kilka innych możliwości.

Z „FORUM” – dodatkowy rabat: 5 procent!

Z gazetą „FORUM” 5% rabatu na montaż fotowoltaiki przez firmę Columbus – to efekt starań wydawcy „Forum”, czyli Stowarzyszenia Lokalne Forum Biznesu. Dzięki serii rozmów Stowarzyszenie LFB wynegocjowało z „Columbusem” zastosowanie specjalnego bonu na montaż fotowoltailki właśnie dla mieszkańców gminy Torzym.
Mieszkasz w gminie Torzym i chcesz dostać 5% rabatu?

Zgłoś chęć montażu paneli za pośrednictwem maila:
michal.brodzinski@columbusenergy.pl
lub
zadzwoń do przedstawiciela firmy Columbus: 732 082 482.
Hasło rabatu: FORUM TORZYM

* Program „Czyste Powietrze”

Rządowy program bezzwrotnych dotacji, mający na celu przede wszystkim zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez gospodarstwa domowe z powodu przestarzałych pieców. W ramach tego programu, oprócz możliwości wymiany starego pieca na nowe źródło ogrzewania domu, można również wykorzystać przyznane środki na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. W rządowym założeniu program ma trwać do 2029 roku. Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Program nie obejmuje przedsięwzięć podejmowanych w nowo budowanych budynkach.

* Ulga termomodernizacyjna

Ulga pozwala na odliczenie od dochodu wydatków poniesionych na zmniejszenie zużycia energii cieplnej w gospodarstwie domowym, w tym kosztów zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Łączna kwota odliczenia w ramach ulgi nie może przekroczyć 53 tys. zł. Jeżeli inwestor nie zdoła odliczyć pełnej kwoty ulgi w nadchodzącym roku podatkowym, może pozostałą kwotę rozliczać w kolejnych zeznaniach podatkowych – ma na to 6 lat.

* Dofinansowanie dla rolników

Dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolników jest możliwe w formie ulgi inwestycyjnej. Właścicielom gospodarstw rolnych, którzy zainwestowali w instalacje fotowoltaiczne korzystając z własnych środków finansowych, przysługuje ulga w wysokości 25% kosztów inwestycji. Jest ona odliczana od podatku rolnego, a rolnik może ją odliczyć w ciągu 15 lat.

* „Energia Plus” dla przedsiębiorców

Dofinansowanie to udzielane jest w formie dotacji lub pożyczki. Warto zwrócić uwagę, że ta propozycja skierowana jest raczej do średnich i dużych przedsiębiorstw, ponieważ minimalna kwota wsparcia z tego programu wynosi 500 tys. zł. Właściciele firm mogą składać wnioski o dotacje do 17 grudnia 2021 roku lub do wyczerpania środków.