Czas pandemii koronawirusa COVID-19 jest czasem sprawdzianu zarówno dla systemu opieki zdrowotnej jak i dla działań lokalnych i centralnych władz. W naszym artykule zgromadziliśmy kilka podstawowych informacji podsumowujących co dotychczas zrobiono, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, bądź by pomóc w tym bardzo trudnym czasie obywatelom.

Nie da się ukryć, że trudno było się przygotować na obecną sytuację – skala rozprzestrzeniania się wirusa zaskoczyła wszystkich, podobnie jak skala utrudnień, jakie spowodowały środki podjęte w celu ograniczenia pandemii. Trzy minione miesiące pokazują, iż podejmowane działania muszą być nie tylko zdecydowane, ale także szybko wprowadzane w życie.

Codzienne funkcjonowanie mieszkańców naszej gminy stało się teraz z pewnością trudniejsze. Zalecenia zachowania daleko posuniętych środków ostrożności i higieny także sprawiają kłopoty, choćby przez brak podstawowych środków ochrony (maseczek, rękawiczek jednorazowych, środków odkażających itp.) w aptekach i sklepach.

DLA OSÓB STARSZYCH i SAMOTNYCH
Jeśli jesteś osobą w podeszłym wieku, samotną lub niesamodzielną pomocy możesz szukać dzwoniąc pod numer Ośrodka Pomocy Społecznej w Torzymiu:
68 341 30 50
lub do sołtysa swojej miejscowości.
Pomoc organizuje także LGD Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych:
505318320; e-mail: rodzinnyraj@gmail.com
Zamówienia na zakupy przez telefon można składać na przykład w sklepie Gama z Sulęcina (sklep informuje, że zamówienia złożone do godziny 11.00 będą realizowane jeszcze tego samego dnia):
95 783 61 23


Na szczęście wydaje się, że kończą się kłopoty z dostępem do podstawowych produktów spożywczych, mimo że puste półki w pierwszych dniach koronawirusowego szoku mogły niepokoić. Sklepy spożywcze są otwarte i nie wydaje się, by miało dojść do sytuacji, w której zostałyby zamknięte. Jedyne utrudnienie, że w czasie robienia zakupów trzeba wykazać się cierpliwością – wprowadzane są na przykład ograniczenia liczby osób, które w jednej chwili mogą przebywać wewnątrz sklepu. Apteki wprowadzają zaś zasadę sprzedaży leków „przez okienko”.

PAMIĘTAJMY! W czasie robienia zakupów zachowajmy daleko idącą ostrożność. Nie napierajmy na innych w kolejce, zadbajmy, by zachowywać odstępy (metr to absolutne minimum), a mający kaszel czy katar w ogóle nie powinni spotykać się z ludźmi, by nie narażać ich na infekcje.

W największej grupie ryzyka są osoby starsze i niepełnosprawne z uwagi na zmniejszoną odporność oraz choroby, z jakimi się zmagają. Jedną z metod pomocy niespecjalistycznej jest wsparcie ich w codziennych czynnościach, do czego zachęcamy. Mowa tu oczywiście przede wszystkim o pomocy sąsiedzkiej.

Idąc do sklepu pamiętajmy o potrzebujących, o których wiemy, że w tej sytuacji są pozostawieni samym sobie. Jednocześnie zadbajmy o własne, ale także przede wszystkim o ich bezpieczeństwo (dla starszych ludzi kontakt z koronawirusem jest o wiele groźniejszy niż dla młodych!). Dlatego zachęcamy do pomocy z zachowaniem podstawowych zasad zdrowego rozsądku: ograniczony kontakt osobisty (lista zakupów np. podyktowana przez telefon, zostawienie zakupów pod drzwiami, bezwzględne przestrzeganie zasad podstawowej higieny osobistej).

GDY PODEJRZEWASZ INFEKCJĘ
Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia o zakażenie koronawirusem przede wszystkim dzwoń pod następujące numery:
800 190 590 – całodobowa podstawowa infolinia NFZ.
515 291 136 (lub 95 755 34 21) – SANEPID Sulęcin.
112 – ogólnopolski telefon alarmowy pilnej pomocy.
UWAGA! Z objawami koronawirusa NIE WOLNO na własną rękę iść do lekarza pierwszego kontaktu POZ ani zgłaszać się na oddział ratunkowy szpitala nie działającego w trybie zakaźnym, by nie narażać na zarażenie personelu medycznego i innych pacjentów.


Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych Lokalna Grupa Działania rozpoczęła akcję budowania lokalnej więzi wsparcia, czyli właśnie pomocy osobom chorym, starszym, niepełnosprawnym itp., między innymi w robieniu im zakupów (zwłaszcza produktów spożywczych i leków).

Na wszystkich portalach społecznościowych, w mediach (telewizja, Internet, prasa) jest wiele informacji dotyczących działań profilaktycznych, jakie musimy podjąć, aby uchronić się przed zarażeniem. Gorąco zalecamy stosowanie się do tych wskazań. Wirus rozprzestrzenia się niebywale szybko, jeśli nie zachowujemy podstawowych zasad ostrożności.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.gov.pl/koronawirus.

Poniżej wymieniamy, jakie kroki zostały już podjęte z uwagi na walkę z koronawirusem.

DZIAŁANIA RZĄDOWE
* Wprowadzenie czasowej kontroli granicznej.
* Uruchomienie infolinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych ws. przekraczania granic: +48 22 523 88 80.
* Uruchomienie całodobowej infolinii NFZ teleporada medyczna, dzięki której możesz otrzymać zalecenia, zwolnienie lekarskie, e-receptę. Tel.: 800 190 590.
* Wprowadzenie tzw. specustawy.
* Wprowadzenie możliwości pracy zdalnej.
* Wprowadzenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
* Pakiet dla przedsiębiorców (odroczenie składek ZUS/US, układ ratalny, umorzenie należności, możliwość zawieszenia działalności).
* Rozbudowanie sieci oddziałów zakaźnych w szpitalach (lubuskie: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze i Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.).
* Skierowanie wzmożonych sił (wojsko, straż graniczna, policja) do zabezpieczenia transportów, pogranicza, zabezpieczenia służb medycznych.
* Ograniczenie działalności szkół, przedszkoli, placówek wsparcia dziennego i całodobowego w tym domów seniora, żłobków, klubów dziecięcych, środowiskowych domów samopomocy).
* Przekazanie dodatkowych środków finansowych na działania określone w specustawie.
* Regularne informowanie o podejmowanych działaniach i statystykach.
* Ograniczenie działalności gastronomicznej: restauracje, bary, kawiarnie, pizzerie mogą oferować sprzedaż żywności tylko na zasadzie „na dowóz” i „na wynos”.
* Wprowadzenie zakazu zgromadzeń publicznych powyżej 50 osób.
* Zawieszenie międzynarodowych połączeń lotniczych i kolejowych.
* Wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających z zagranicy.
* Uruchomienie specjalnych linii w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (tel. 22 560 16 00).
* Program „#LotDoDomu” – organizacja powrotów Polaków z zagranicy.

DZIAŁANIA WOJEWÓDZKIE
* Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ramach programu Efekt Synergii utworzył bazę lokali gastronomicznych prowadzących działalność „na dowóz” i „na wynos”.
* Zarząd Województwa Lubuskiego podjął działania mające na celu przekazanie środków unijnych na dofinansowanie lubuskich szpitali – zaplanowana kwota to 50 milionów złotych.
* Przygotowanie wytycznych i zarządzeń regulujących działania profilaktyczne na terenie województwa lubuskiego.
* Lubuskie Centrum Pulmonologii wstrzymało przyjęcia pacjentów z NFZ na oddziale chorób płuc (by zrobić miejsce na przyjęcia ewentualnych chorych zarażonych koronawirusem), zmieniona została organizacja ruchu na terenie obiektu, wstrzymano odwiedziny.

DZIAŁANIA REGIONALNE
* Lokalna Grupa Działania Kraina Szlaków Turystycznych rozpoczęła akcję budowania więzi wsparcia.

DZIAŁANIA POWIATOWE
* Ograniczenie pracy urzędów i jednostek podległych do działalności zdalnej.
* Nadzór nad działaniami podejmowanymi przez sanepid.
* Informowanie mieszkańców.
* Na terenie powiatu wiele szkół wprowadziło zdalne nauczanie.

DZIAŁANIA GMINNE
* Ograniczenie pracy urzędów i jednostek podległych do działalności zdalnej. Urząd Miejski w Torzymiu jest czynny od 7:15 do 13:00.
* Uruchomienie pomocy dla seniorów osób niesamodzielnych i niepełnosprawnych za pośrednictwem ośrodka pomocy społecznej, więcej informacji pod numerem: 68 3413050.
* Ograniczenie liczby osób przebywających w obiektach sakralnych.
* Zamknięcie do odwołania Parku Majaland Kownaty.

Ewelina Niwald