Jak się dowiedzieliśmy termin referendum w sprawie odwołania burmistrza Ryszarda Stanulewicza został wyznaczony na 4 października. Każdy wyborca w gminie będzie mógł oddać swój głos w lokalu wyborczym bądź korespondencyjnie. Jeśli ponad połowa głosujących odpowie: „tak, jestem za odwołaniem burmistrza” Ryszard Stanulewicz przestanie pełnić swą funkcję i zostaną rozpisane nowe wybory. Termin wymaga jeszcze potwierdzenia przez publikację decyzji komisarza wyborczego w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego.

Stawką jest przyszłość wszystkich mieszkańców gminy Torzym. Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpiła grupa osób znanych z imienia i nazwiska, które nie zgadzają się na powszechny w gminie marazm, bylejakość, brak perspektyw i obiecywane a nierealizowane inwestycje.

Ponad dwie dekady zastoju gminy Torzym – czytaj TUTAJ.

Z inicjatywą referendum wystąpiono już w połowie czerwca, a potem przystąpiono do zbierania podpisów pod listami poparcia inicjatywy referendum.

Zaniedbane, niefunkcjonalne, zapomniane – gmina Torzym 2020

Bardzo szybko, po zaledwie dwóch weekendach zbierania podpisów okazało się, że ludzi niezadowolonych z działań obecnego burmistrza jest w gminie mnóstwo! W tak szybkim czasie zebrano blisko 800 podpisów, co było wystarczające do uruchomienia całej procedury referendum, która zakończy się 4 października.

O CO CHODZI W REFERENDUM

1. Aby dokończyć dzieła i wreszcie ODWOŁAĆ BURMISTRZA Stanulewicza, musicie w dniu referendum pójść do lokali wyborczych (tych samych co zawsze, tam gdzie zawsze głosujecie) i oddać swój głos.

2. Kodeks wyborczy przewiduje możliwość głosowania KORESPONDENCYJNEGO dla osób od 60. roku życia wzwyż i osób niepełnosprawnych, a także dla osób znajdujących się w kwarantannie. Będziemy jeszcze wyjaśniać te kwestie na naszych łamach.

3. W każdej komisji będą przedstawiciele inicjatorów referendum, których zadaniem będzie dopilnowanie, by wszystko, co się dzieje, było zgodne z zasadami i uczciwe.

4. Na karcie do głosowania, gdzie będzie pytanie o to, czy jesteś za odwołaniem burmistrza, jeśli chcesz, by Ryszard Stanulewicz przestał być burmistrzem, ZAZNACZ ODPOWIEDŹ „TAK” (postaw znak X w kwadraciku obok odpowiedzi TAK). Później trzeba już tylko wrzucić swój głos do urny wyborczej. Jeśli ponad połowa głosujących w referendum będzie za odwołaniem burmistrza, to tak właśnie się stanie.

5. Trzeba w tym miejscu bardzo wyraźnie podkreślić: REFERENDUM TO NIE SĄ WYBORY. W referendum nie wybiera się nowego burmistrza czy radnych! W referendum chodzi tylko i wyłącznie o odwołanie urzędującego burmistrza. Nic więcej.

6. Natomiast, GDY ZOSTANIE ODWOŁANY w wyniku referendum obecnie urzędujący burmistrz, wtedy oczywiście w ciągu kilku miesięcy odbędą się nowe wybory nowego burmistrza. I dopiero wtedy będzie właściwy czas na zastanawianie, kto będzie najlepszym kandydatem na to stanowisko. Takich kandydatów na pewno nie zabraknie, bo w gminie jest wielu zdolnych, mądrych, kreatywnych i zaangażowanych ludzi, którzy do tego się nadają. Dziś jednak na rozmowy o tym za wcześnie. Wspólnym celem inicjatorów referendum i – jak widać po głosach wsparcia – wielu mieszkańców jest odsunięcie od władzy obecnego burmistrza.