Niestety, z wyliczeń statystycznych wynika, że zarobki początkujących nauczycieli w Polsce należą do najniższych w Europie. Okazuje się, że w 2021 roku średnie wynagrodzenie początkującego nauczyciela w Polsce wynosiło 7908 euro rocznie. Niżej na liście zarobków uplasowali się tylko nauczyciele z Bułgarii.

Według danych Komisji Europejskiej średnie roczne wynagrodzenie początkujących nauczycieli w Unii Europejskiej wynosi 25 055 euro. „Aż” 25 055 euro patrząc z punktu widzenia młodych polskich nauczycieli.

Najlepiej zarabiają nauczyciele z Luksemburga, gdzie kwota robi ogromne wrażenia – 69 076 euro, a najgorzej z Bułgarii, bo tylko 7731 euro. Niestety, nauczyciele z Polski nie mogą się pochwalić o wiele lepszymi zarobkami niż bułgarscy.

Na szczycie zestawienia, poza Luksemburczykami, byli natomiast Szwajcarzy (66 972 euro rocznie) oraz Niemcy (54 129 euro rocznie). Tylko w tych trzech państwach zarobki nauczycieli na start były wyższe niż 50 tys. euro rocznie.

Jeśli natomiast spojrzeć na zarobki nauczycieli z punktu widzenia siły nabywczej pieniądza, to na szczycie będą nauczyciele z Niemiec, którzy wyprzedzą Luksemburczyków i Szwajcarów. Tutaj najsłabiej wypadają zarobki nauczycieli ze Słowacji, Łotwy, Węgier oraz właśnie z Polski.

Źródło: fpg24.pl