W gminie Torzym rusza następna inwestycja infrastrukturalna poprawiająca jakość życia mieszkańców. Pod koniec kwietnia podpisana została umowa na realizację projektu budowy sieci kanalizacyjnej w miejscowości Kownaty. Projekt został dofinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Dokładna kwota dofinansowania z UE to: 3.099.098,20 zł. Inwestycja nie tylko podnosi komfort mieszkańców, ale także pozytywnie wpływa na gospodarkę wodną w gminie. Unowocześnienie systemu kanalizacji to jeden z elementów oszczędzania zasobów wody.

Pamiętajmy bowiem o tym, że nowoczesny system kanalizacji i oczyszczania ścieków to nie tylko oszczędności finansowe dla mieszkańców, ale także element działań proekologicznych. Obejmuje bowiem redukcję ilości ścieków odprowadzanych do środowiska oraz wykorzystanie zaawansowanych technologii do zarządzania zasobami wodnymi – w tym jej oszczędzania.
Umowę podpisali: burmistrz Torzymia Ewelina Niwald-Brzuśnian, skarbnik gminy Elżbieta Baranowska oraz przedstawiciel wykonawcy Tomasz Niewiadomski.
To kolejny krok w kierunku poprawy jakości życia mieszkańców oraz rozwoju infrastruktury technicznej na terenie gminy. Inwestycja przyczyni się do uporządkowania gospodarki ściekowej i zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa sanitarnego w miejscowości Kownaty. Dofinansowanie z KPO pokrywa całość inwestycji pod nazwą „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Kownaty gmina Torzym”, której koszt ostatecznie okazał się niższy od kwoty dofinansowania – 3.035.295,60 zł.
W ramach tego projektu planowana jest budowa 2 przepompowni i ponad 3 km sieci kanalizacyjnej, co w przyszłości przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz ochrony środowiska naturalnego.
Inwestycja w Kownatach to jeden z elementów konsekwentnie realizowanego planu poprawy gminnej infrastruktury. Kanalizacja w Kownatach zostanie podłączona do wcześniej wykonanej sieci w Grabowie, a za jej pośrednictwem do nowej oczyszczalni ścieków w Torzymiu.