Maszyna ruszyła. Wniosek o referendum w sprawie odwołania burmistrza gminy Torzym Ryszarda Stanulewicza został złożony. W najbliższych tygodniach będą zbierane podpisy poparcia, które zostaną przekazane bezpośrednio komisarzowi wyborczemu. Co ważne, nikt z urzędu gminy nie będzie miał w nie wglądu – ich obieg musi pozostać neutralny. Poniżej w kilku hasłach wyjaśniamy, o co w ogóle chodzi z tym referendum.

No właśnie – jeśli macie wątpliwości, o co w ogóle chodzi? O odwołanie burmistrza!

O odwołanie obecnie urzędującego burmistrza gminy Torzym Ryszarda Stanulewicza – to jest celem referendum, które zamierza przeprowadzić grupa mieszkańców gminy nie zgadzających się na zaniedbania, jakich jesteśmy świadkami.

Co to jest referendum?

To głosowanie, w którym mogą wziąć udział wszyscy dorośli mieszkańcy gminy (niepozbawieni prawa wyborczego). Referendum może odbywać się w różnych sprawach, ale akurat to konkretne ma na celu odwołanie obecnie urzędującego burmistrza.

Kto ma prawo zgłosić chęć zorganizowania referendum?

Grupa (minimum pięciu) mieszkańców, którzy uważają, że chcą przeprowadzić jakąś ważną dla lokalnej społeczności sprawę. W tym wypadku chodzi o radykalną zmianę polityki zarządzania gminą – po to, by gmina Torzym miała szansę się rozwijać i by ludziom żyło się tu lepiej.

Kto zdecyduje, czy referendum się odbędzie?

My wszyscy, mieszkańcy gminy. Przez 60 dni od zgłoszenia inicjatywy odwołania burmistrza będą zbierane podpisy pod poparciem dla referendum. Jeśli uważacie, że referendum jest słuszne, podpiszcie się pod hasłem: „TAK, chcę przeprowadzenia referendum o odwołanie burmistrza”.

UWAGA! Listy poparcia referendum trafiają bezpośrednio do KOMISARZA WYBORCZEGO. Nikt z urzędu gminy nie ma do nich wglądu!

Co dalej?

Gdy zostanie zebrana odpowiednia liczba podpisów poparcia, referendum zostanie oficjalnie ogłoszone. Okaże się to w ciągu 60 dni.

Jakie pytanie zostanie zadane podczas referendum?

Bardzo proste – pytanie o to, czy jesteście za odwołaniem obecnego burmistrza Ryszarda Stanulewicza.

Co się stanie, gdy burmistrz zostanie odwołany?

Bardzo szybko zostaną zorganizowane nowe wybory, podczas których będzie można wybrać nowego burmistrza.