FAŁSZYWY TELEFON – ZAGROŻONE OSZCZĘDNOŚCI (czasem nawet całego życia)!

Doskonale wiemy, że w ostatnich czasach bardzo nasiliły się próby oszukiwania seniorów za pomocą współczesnych środków komunikacji – to społecznie bardzo przykry problem. Lubuska Policja właśnie realizuje projekt pod nazwą „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”, mający uświadamiać seniorom, jak bardzo niebezpieczne jest ufanie przypadkowym rozmówcom poznanym przez telefon.

W ramach projektu od września do grudnia 2022 roku, funkcjonariusze przeprowadzać będą wzmożone działania profilaktyczne, których hasło przewodnie brzmi „Powiadom swojego seniora”. Między innymi na terenie naszego powiatu odbywają się spotkania z osobami starszymi. Kolejne są już zaplanowane. Do współpracy zaproszono przedstawicieli Inspektoratu Zakładu Usług Społecznych w Sulęcinie. Razem na pewno jeszcze lepiej i skuteczniej zadbamy o bezpieczeństwo seniorów.

Podczas spotkań omawiane są na przykład możliwości wypłaty świadczeń emerytom i rencistom korzystających z dostępnych rozwiązań elektronicznych. Ostatnie z takich spotkań miało miejsce w piątek (14 października) w „Dziennym Domu Senior +” w Sulęcinie. Szczególny nacisk podczas spotkania położono na „fałszywe telefony”. Przestępcy podszywając się na przykład pod policjantów lub pracowników infolinii banku, informują swoje potencjalne ofiary, że ich oszczędności są zagrożone, a jedynym sposobem, aby je uchronić, jest ich całkowita wypłata w placówce bankowej (lub wykonanie przelewu), a następnie przekazanie ich wskazanej osobie, która ma za zadnie nam pomóc. W rzeczywistości, oszczędności naszego życia trafiają w ręce oszustów. Jakich rad udzielili seniorom policjanci?

Przede wszystkim wyjaśnili, że prawdziwi funkcjonariusze czy pracownicy banku nigdy nie poproszą nas o wypłatę czy przelew jakiejkolwiek kwoty pieniędzy. Po drugie, zachęcili do zastosowania złotej zasady, nie działania pod presją. Jeśli osoba po drugiej stronie telefonu, mówi, że ktoś z naszych bliskich potrzebuje pomocy i wsparcia finansowego, bo na przykład miał wypadek – rozłączmy się, skontaktujmy się z tą osobą i zweryfikujemy czy rzeczywiście potrzebuje naszej interwencji. Oszuści zawsze grają na naszych emocjach, ponaglając nasze decyzje. Bardzo łatwo wtedy stracić racjonalne postrzeganie rzeczywistości.

Źródło: KPP Sulęcin