Sulęcińska policja – co warto odnotować – w ramach różnych programów konsekwentnie i od wielu lat prowadzi specjalne „szkolenia” najmłodszych mieszkańców powiatu. Policjanci często zaglądają do przedszkoli i szkół podstawowych ucząc dzieci bezpiecznego zachowania w domu i na ulicy.

Zamiarem jest to, by nauka była interesująca dla maluchów, a język przekazu i zadania dostosowane do ich możliwości. Dlatego często aranżowane są gry w zagadki czy „przedstawienia”, gdy dzieci dostają zadania aktorskie wcielając się w pieszych, samochody, sygnalizację uliczną itp. Rozwiązują przy tym różne drogowe problemy (np. przejście przez jezdnię na pasach), a „widownia” ocenia, czy dobrze im poszło.
Edukacja nie odbywa się tylko w salach. Pod okiem policjantów maluchy ćwiczą także w terenie, czyli praktyczne poruszanie się pieszych w ruchu ulicznym.

Nauka o bezpieczeństwie obejmuje również poznanie numerów alarmowych, wiedzę o tym, co robić, gdy dzieci zostaną zaczepione przez nieznajomych, gdy opiekun straci przytomność, jak używać komórki (choć niektóre maluchy potrafią tu zaskoczyć znajomością tematu), jak ją odblokować itd.
Takie programy, oswajające najmłodszych z ewentualnymi trudnymi sytuacjami są nie do przecenienia i znakomicie uzupełniają wiedzę przekazywaną przez rodziców. Tym bardziej, że wiedza ta, przekazana przez policjantów w mundurach w niekonwencjonalny sposób i wielokrotnie powtarzana (a akcje uświadamiające prowadzone są też np. na festynach i imprezach plenerowych) jest dla dzieci po prostu zabawna i atrakcyjna. Dzięki temu będzie na pewno skutecznie zapamiętana. Rolę „przypominajek” spełniają drobne prezenty (np. odblaski, plakietki), które dzieci dostają na pamiątkę.

rk