Wyprawy Odkrywców, geocaching – to dwa sposoby do atrakcyjnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu w gronie rodzinnym czy znajomych. Dzięki nim można wspólnie odkrywać tajemne skrytki, znajdować ukryte skarby czy poznawać historię albo ciekawe miejsca w okolicy. Mamy nadzieję, że maj przyniesie nam wreszcie wspaniałą pogodę, by takie właśnie formy aktywności zastąpiły siedzenie przed komputerem czy konsolą.

Pandemia zmienia nasze życie, czy tego chcemy, czy nie. Coraz częściej walczymy z apatią i zniechęceniem. Każdy więc szuka sposobu na przełamanie tej nienormalności. Zwłaszcza, gdy wiosna nieśmiało puka do naszych drzwi. Mamy więc propozycję spędzenia czasu na świeżym powietrzu dla każdego i na każdą kieszeń. Trzeba tylko wyjść z domu. Przedstawiamy dwie mało znane formy aktywnej turystyki spacerowej. Nie będziecie się nudzić, a Wasze dzieci zaskoczą Was pomysłowością i zaangażowaniem!

GEOCACHING – PODCHODY XXI WIEKU

Od dwudziestu lat na całym świecie miliony osób wykorzystują geocaching do poznawania pięknych zakątków w swojej okolicy. Na terenie Krainy Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania, czyli w naszym regionie, jest już podobnie. W ciekawych miejscach schowaliśmy 120 skrytek geocachingowych. Bądź jak Indiana Jones i szukaj skarbów w najbliższej okolicy: w Torzymiu, Lubniewicach, Ośnie czy Sulęcinie.

Co to jest geocaching?
Geocaching to gra terenowa polegająca na szukaniu skarbów przy pomocy urządzeń z GPS np. smartfonu. Uczestnicy zabawy podążają do miejsca określonego przez współrzędne geograficzne i tam starają się odnaleźć skrytkę (tzw. kesz).

Jak się w to bawić?
Na najprostszym poziomie geocaching wymaga sześciu następujących kroków:
1. Zarejestruj za darmo konto podstawowe w serwisie Geocaching.com.
2. Ściągnij darmową aplikację do geocachingu na swój smartfon lub tablet i zsynchronizuj ze swoim kontem na Geocaching.com.
3. Uruchom aplikację i znajdź geoskrytki w najbliższej okolicy.
4. Użyj swojego urządzenia GPS, by znaleźć ukryte geoskrytki.
5. Wpisz się do dziennika i odłóż geoskrytkę na swoje miejsce.
6. Dziel się swoimi przygodami i zdjęciami w sieci!

Czego potrzebujesz by szukać skrytek?
Jedyne, czego potrzebujesz, to telefon komórkowy z modułem GPS (np. smartfon) lub urządzenie GPS, które pozwolą Ci dotrzeć do skrytki, a także konto na Geocaching.com.

Jakie są zasady geocachingu?
1. Jeśli zabierasz coś ze skrytki, zostaw coś o równej lub większej wartości.
2. Napisz o swoim odkryciu w dzienniku skrytki.
3. Poinformuj o swoich doświadczeniach na Geocaching.com.

Gdzie znajdują się skrytki?
Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych turystycznie miejscach (przy zabytku, w lesie, na stawach, w miejscu historycznym). Liczy się też pomysł na zamaskowanie skrytki. Skrytki mogą być różnej wielkości – od malutkich pojemniczków, mniejszych nawet od naparstka, po olbrzymie skrzynie mogące z powodzeniem pomieścić…. człowieka.
Im więcej pomysłowości, tym skrytka lepiej oceniana przez innych. Czasami znalezienie końcowej skrzynki poprzedzone jest wykonaniem określonych zadań – np. zebraniem informacji z innych miejsc lub rozwiązaniem zadań logicznych.
Niektóre z zadań mogą być prawdziwymi wyzwaniami i zabierać nawet kilka miesięcy, zanim poszukiwacz odnajdzie końcową skrytkę. Zawsze jednak odnalezienie finałowego pojemnika odbywa się na podstawie współrzędnych geograficznych, co wyróżnia geocaching od innych zabaw terenowych.

Geoskrytki w Krainie Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania
Na terenie naszego stowarzyszenia umieściliśmy 120 skrytek różnego rodzaju i wielkości. Można je znaleźć na trasach rowerowych, przy pomnikach przyrody, rezerwatach, punktach widokowych, zabytkach, atrakcjach czy ruinach.
Zapraszamy na poszukiwania: gmina TORZYM – 5 szt., Lubniewice – 74 szt., Ośno Lubuskie – 10 szt., Bogdaniec – 15 szt., Santok– 1 szt., Lubiszyn – 2 szt., Kłodawa – 4 szt., Krzeszyce – 3 szt., Sulęcin – 4 szt., Deszczno – 1 szt.

WYPRAWY ODKRYWCÓW

Jeśli nie geocaching, to może wyruszmy na Wyprawę Odkrywców np. śladami… żółwia błotnego, który mieszka w Torzymiu!
Zapraszamy mieszkańców regionu, grupy szkolne, rodziny z dziećmi, turystów i gości właśnie na Wyprawy Odkrywców (Questy) znajdujące się na terenie naszego Stowarzyszenia Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania.
Ta oferta edukacyjno-turystyczna łączy osobiste doświadczenia z elementami zabawy w odkrywaniu i promowaniu miejsc atrakcyjnych przyrodniczo, historycznie czy kulturowo. Proponujemy odkrywanie niezwykłych historii w miejscach z pozoru zwyczajnych, które – bywa – na co dzień mijamy nie wiedząc, jakie wspaniałe tajemnice w sobie kryją.
Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża rozwiązując questy w terenie i poznając sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu.
Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy.

Wyprawy Odkrywców są:
* DOSKONAŁYM SPOSOBEM PROMOCJI REGIONU
– prezentują unikatowe dziedzictwo miejsc – ich historię, kulturę i przyrodę;
* TAŃSZE OD TRADYCYJNYCH SZLAKÓW – do ich przejścia wystarczy ulotka lub aplikacja (nie wymagają infrastruktury ani ludzi do obsługi);
* ATRAKCYJNE – zawierają zabawne rymowanki i zagadki, zachęcają do aktywnego odkrywania otoczenia, a na końcu znajduje się skarb – wyjątkowa pieczęć;
* NOWOCZESNE – można z nich korzystać przy użyciu interaktywnej aplikacji mobilnej na smartfony i tablety;
* ŚWIETNĄ FORMĄ EDUKACJI – są równie atrakcyjne zarówno dla turystów, jak i mieszkańcy, dzięki czemu rośnie ich wiedza o regionie, wzmacnia się lokalna tożsamość.
Odwiedź naszą stronę www.kst-lgd.pl/Gry-terenowe i pobierz ulotkę do wybranego questu. Proponujemy też odwiedzenie portalu www.questy.org.pl, by znaleźć inne questy z całej Polski.

Życzymy dobrej pogody do odkrywania okolicy! Do zobaczenia na szlaku!
W imieniu Zarządu KST – LGD
Ilona Wojciechowska