Zauważyliście już to wielkie czerwone serce z metalu postawione przy placu zabaw SM Torzym? Nie mijajcie go obojętnie! To serce jest pojemnikiem na plastikowe nakrętki, które – jak się okazuje – mogą zrobić wiele dobrego i pomóc wielu potrzebującym.

Czerwone serce z metalu zostało postawione przy wejściu na plac zabaw SM Torzym z inicjatywy Stowarzyszenia Lokalne Forum Biznesu.
Przy dużym wsparciu darczyńców – Lubuskiego Szpitala Specjalistycznego Pulmonologiczno-Kardiologicznego, Przedsiębiorstwa Wielobranżowego LS Plus, oczywiście Spółdzielni Mieszkaniowej. Warto dodać, że serce wykonała firma ITC Metal ze Skarszew.

Wrzucajcie nakrętki! Jak najwięcej

Ten specjalny, wielki kosz w formie serca służy temu, by wrzucać do niego plastikowe nakrętki. Jak najwięcej możecie. Nie do zwykłego kosza, nie do pojemników na plastiki, a właśnie do tego naszego, specjalnego serca. Dlaczego?
Bo dzięki zbieraniu tych niepozornych, malutkich nakrętek realną pomoc dostaną osoby potrzebujące i fundacje, przede wszystkim z uwzględnieniem tych, które pomagają chorym dzieciom.

Jak to działa?

Jeśli ktoś jeszcze nie zetknął się z inicjatywą zbierania nakrętek – wyjaśniamy, jak to działa.

To specyficzny sposób pomocy, który stał się bardzo popularny ostatnimi czasy w naszym kraju. Zebrane nakrętki są wyjmowane z pojemnika i przekazywane najczęściej fundacjom czy organizacjom, które zbierają pieniądze na konkretny cel. Można też wybrać cel zbiórki i ogłosić konkretną akcję, na którą w danym czasie zbiera się nakrętki.
Takie akcje planuje właśnie przeprowadzać Stowarzyszenie Lokalne Forum Biznesu.
No dobrze, a wracając do wyjaśnienia zasady działania metalowych serc – gdy nakrętek zbierze się w pojemniku już bardzo dużo, wolontariusze segregują je, ważą i następnie przekazują firmom recyklingowym, a te po prostu w zamian przelewają na konto fundacji równowartość finansową wartości zebranych nakrętek. Proste? Jasne, że proste.

Tylko plastikowe

Nie lekceważmy więc nakrętek. Wbrew pozorom małe nakrętki w wielkiej liczbie oznaczają dużą pomoc. A przecież doskonale wiemy, że tych nakrętek w domu bywa, że zbiera się całe mnóstwo.
Ważne, aby pamiętać, że nakrętki muszą być w całości plastikowe (takie jak na przykład na butelkach z wodą). Nie mogą zawierać elementów papierowych, kartonowych czy metalowych.

red