799 448 084 – ten numer telefonu warto znać i warto sobie zapisać. To numer do specjalistów CERT Polska, zajmujących się bezpieczeństwem w sieci, na który można przekazywać podejrzane SMS-y.

Fałszywe SMS-y (nie mówimy o zwykłym spamie – denerwującym, ale niegroźnym!) od wyłudzaczy i oszustów codziennie przychodzą do dziesiątek, jak nie setek Polaków, prawie każdy z nas się z tym problemem zetknął. Ale nie każdy wie, czy dana wiadomość jest autentyczna. Można zaufać intuicji, dotrzeć do wiadomości o konkretnej kampanii lub przesłać SMS specjalistom do sprawdzenia. Do tego służy wymieniony numer 799 448 084, dlatego wygodnie jest mieć go w książce telefonicznej. W praktyce najłatwiej będzie przekazać daną wiadomość do nowego odbiorcy, nie zmieniając jej treści – kluczowy może być każdy znak.

O istnieniu tej metody zgłaszania podejrzanych SMS-ów przypomniała niedawno policjantka Małgorzata Sokołowska, która stała się bohaterką wszystkich portali po tym, jak błyskotliwie rozprawiła się z oszustami, którzy w swej nieświadomości wysłali SMS-a na jej telefon.

Pani nadkomisarz w mediach społecznościowych i na swojej stronie internetowej (zpamietnikapolicjantki.pl – polecamy!) opowiada o pracy w Policji i ostrzega właśnie przed zagrożeniami.

I właśnie do niej trafił SMS o typowej dla oszustów treści:

„Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 4,27 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność.”

Policjantka odpowiedziała na niego błyskotliwie:

„Sprytnie, ale nie do końca, bo to służbowy numer policyjnej komórki. Rozumiem, że paczka będzie dostarczona wraz z kurierem do policyjnej izby zatrzymań? Takie 48 h na koszt państwa, czyli paczkomat dla oszustów. Do wiadomości: wydział do walki z cyberprzestępczością”.

„Wymagana dopłata do paczki” czy „odbiór środków od kupującego” – takie wezwania często pojawiają się w wiadomościach wysyłanych przez oszustów, którzy próbują wyłudzić od nas pieniądze. Każdego takiego SMS-a warto zgłosić. Po przekazaniu na numer 799 448 084 trafi ona do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników! – podkreśla policjantka.

Pamiętajcie, jeśli nie jesteście w stanie zidentyfikować nadawcy SMS czy maila i potwierdzić jego tożsamości nigdy nie klikajcie w żaden dołączony link, ani nie otwierajcie dołączonego załącznika! To podstawa waszego bezpieczeństwa w świecie cyfrowym.

Do spraw bezpieczeństwa w sieci i w telefonie będziemy jeszcze regularnie wracać na naszych łamach.