799 448 084 – ten numer telefonu warto znać i warto sobie zapisać. To numer do specjalistów CERT Polska, zajmujących się bezpieczeństwem w sieci, na który można przekazywać podejrzane SMS-y.
Fałszywe SMS-y (nie mówimy o zwykłym spamie – denerwującym, ale niegroźnym!) od wyłudzaczy i oszustów codziennie przychodzą do dziesiątek, jak nie setek Polaków, prawie każdy z nas się z tym problemem zetknął. Ale nie każdy wie, czy dana wiadomość jest autentyczna. Można zaufać intuicji, dotrzeć do wiadomości o konkretnej kampanii lub przesłać SMS specjalistom do sprawdzenia. Do tego służy wymieniony numer 799 448 084, dlatego wygodnie jest mieć go w książce telefonicznej. W praktyce najłatwiej będzie przekazać daną wiadomość do nowego odbiorcy, nie zmieniając jej treści – kluczowy może być każdy znak.
O istnieniu tej metody zgłaszania podejrzanych SMS-ów przypomniała niedawno policjantka Małgorzata Sokołowska, która stała się bohaterką wszystkich portali po tym, jak błyskotliwie rozprawiła się z oszustami, którzy w swej nieświadomości wysłali SMS-a na jej telefon.
Pani nadkomisarz w mediach społecznościowych i na swojej stronie internetowej (zpamietnikapolicjantki.pl – polecamy!) opowiada o pracy w Policji i ostrzega właśnie przed zagrożeniami.
I właśnie do niej trafił SMS o typowej dla oszustów treści:
„Twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 4,27 PLN. Przepraszamy za utrudnienia. Prosimy uregulować należność.”
Policjantka odpowiedziała na niego błyskotliwie:
„Sprytnie, ale nie do końca, bo to służbowy numer policyjnej komórki. Rozumiem, że paczka będzie dostarczona wraz z kurierem do policyjnej izby zatrzymań? Takie 48 h na koszt państwa, czyli paczkomat dla oszustów. Do wiadomości: wydział do walki z cyberprzestępczością”.
„Wymagana dopłata do paczki” czy „odbiór środków od kupującego” – takie wezwania często pojawiają się w wiadomościach wysyłanych przez oszustów, którzy próbują wyłudzić od nas pieniądze. Każdego takiego SMS-a warto zgłosić. Po przekazaniu na numer 799 448 084 trafi ona do analityków CERT Polska, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Każde zgłoszenie może pomóc ochronić tysiące innych użytkowników! – podkreśla policjantka.
Pamiętajcie, jeśli nie jesteście w stanie zidentyfikować nadawcy SMS czy maila i potwierdzić jego tożsamości nigdy nie klikajcie w żaden dołączony link, ani nie otwierajcie dołączonego załącznika! To podstawa waszego bezpieczeństwa w świecie cyfrowym.
Do spraw bezpieczeństwa w sieci i w telefonie będziemy jeszcze regularnie wracać na naszych łamach.