Wiele osób do wakacyjnego wypoczynku przygotowuje się z wyprzedzeniem pamiętając, żeby spakować stroje kąpielowe, wygodne buty, kosmetyki czy aparat do robienia zdjęć. Czasem zapomina się jednak o tym, co najważniejsze, czyli o bezpieczeństwie. Żeby w pełni cieszyć się z urlopu, warto być przygotowanym na różne scenariusze i zabrać ze sobą podróżną apteczkę. Co spakować do apteczki na wyjazd? Jakie leki wziąć na wakacje?

Podstawą każdej apteczki powinny być środki, które pomogą w walce z urazami, stłuczeniami, otarciami i skaleczeniami. Zapakuj preparat do odkażania ran, np. taki, który zawiera oktenidynę. W apteczce powinny znaleźć się plastry (również te z gotowym opatrunkiem), najlepiej w różnych wielkościach i kształtach. Zwykły bandaż może pomóc przy zaopatrzeniu większych skaleczeń, a bandaż elastyczny zabezpieczy uszkodzony staw, np. staw skokowy. Warto mieć ze sobą żel na stłuczenia i obrzęki.

Leki codzienne

Jest to dość oczywista rzecz, ale w wakacyjnym zawrocie głowy można zapomnieć o lekarstwach, które z różnych względów przyjmujemy każdego dnia. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe, to warto wcześniej umówić się z lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą, żeby zadbać o odpowiedni zapas leków, który wystarczy na cały wyjazd.

Na chorobę lokomocyjną

Ta przykra dolegliwość może spotkać zarówno dzieci, jak i dorosłych. Nieprzyjemne objawy spowodowane podróżą mogą pojawić się podczas rejsu statkiem, jazdą pociągiem czy samochodem. Leki na chorobę lokomocyjną zawierają substancje antyhistaminowe oraz łagodzące i są dostępne bez recepty.

Na owady

Do wakacyjnej apteczki warto spakować preparaty odstraszające komary i kleszcze. Są to tzw. repelenty, które w swoim składzie mogą zawierać ikarydynę, DEET i olejki eteryczne. Te środki należy stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Trzeba też sprawdzić, od jakiego wieku mogą być używane i czy stosować je na skórę, czy na ubranie.

Przeciw gorączce

Leki zbijające temperaturę mogą się okazać szczególnie pomocne, jeśli podróżują z nami dzieci. Gorączka jest jedną z częstszych dolegliwości pojawiających się u dzieci. Ponadto maluchy często źle znoszą podróż i zmianę klimatu, a organizm odpowiada na to podwyższeniem podstawowej temperatury ciała. Do podróżnej apteczki można zapakować leki zawierające ibuprofen lub paracetamol.