Jednym z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia stanów jest udar mózgu. Poza zawałami serca i nowotworami to trzecia najczęstsza przyczyna umieralności wśród osób starszych. Warto upewnić się czy jesteśmy w grupie ryzyka wystąpienia udaru i na co powinniśmy zwrócić uwagę w życiu codziennym, aby zmniejszyć ewentualne prawdopodobieństwo jego wystąpienia.
W starszym wieku, gdy organizm człowieka zaczyna sprawować swoje funkcje nieco gorzej, jesteśmy narażeni na wiele niebezpieczeństw utraty zdrowia. Powinniśmy szczególnie przyjrzeć się stanowi wszystkich aspektów zdrowotnych, aby w miarę możliwości szybko zareagować na niepokojące oznaki, które nie zawsze są od razu widoczne i możliwe do wykrycia. Z tego względu najważniejsze powinny stać się dla nas regularne, okresowe badania i wizyty u lekarza. Pomoże to nie tylko kontrolować nasz stan zdrowia i trzymać przysłowiową rękę na pulsie,. Również uświadomi nas o pewnych szczególnych i czasem indywidualnych zagrożeniach, na jakie możemy być narażeni.
Różne rodzaje
Udary mózgu dzielimy na dwa rodzaje. Pierwszym i najczęściej występującym rodzajem udaru jest udar niedokrwienny. Powstaje on w wyniku zatoru naczynia krwionośnego, które dostarcza krew do mózgu. Skutkuje to niedotlenieniem komórek i ich obumieraniem. Nawet krótkie niedotlenienie fragmentów mózgu może spowodować nieodwracalne zmiany i trwale odebrać człowiekowi zdolność do normalnego funkcjonowania. Udar niedokrwienny to 80% wszystkich występujących udarów. Naczynia krwionośne w wyniku udaru niedokrwiennego blokowane są w wyniku zakrzepu lub zatoru. Oderwany z innego miejsca skrzep może zaczopować drobne i delikatne tętnice w mózgu.
Innym rodzajem udaru, który występuje rzadziej, ale na ogół jest jeszcze groźniejszy dla zdrowia i życia, jest udar krwotoczny, pospolicie zwany wylewem krwi do mózgu. Udar krwotoczny ma miejsce w wyniku przerwania ciągłości naczynia krwionośnego. Jest to spowodowane jest wysokim ciśnieniem tętniczym krwi, najczęściej utrzymującym się u seniora długimi latami.
Objawy
W przypadku, gdy już doszło do udaru, ważne jest, by w porę zorientować się w sytuacji, jeszcze przed przyjazdem pomocy medycznej. Osoba dotknięta udarem mózgu najczęściej odczuwa piorunująco silny ból głowy o charakterze kłującym, drętwienie kończyn lub połowy ciała. Takie drętwienie może być też ograniczone do części twarzy lub samej ręki. W przypadku wystąpienia udaru, towarzyszą mu także zaburzenia mowy, widzenia i świadomości.
Jakie warunki sprzyjają
Udar mózgu może wystąpić u każdego. Jednak najbardziej zagrożone są osoby starsze, które: cierpią na zaburzenia rytmu serca, mają nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom „złego”cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi, zwiększoną krzepliwość krwi, chorują na cukrzycę lub migrenę. Ponadto: u krewnych w ich rodzinie już występowały udary mózgu, oni sami palą papierosy i nadużywają alkoholu, mają zapalenie naczyń krwionośnych lub zakrzepicę, są otyłe lub z dużą nadwagą, prowadzą siedzący tryb życia. Większość udarów mózgu jest jednak wynikiem zaniedbania wysokiego ciśnienia tętniczego, zwłaszcza takiego, w przypadku którego odnotowywane są nagłe i gwałtowne skoki. Dlatego tak ważne są częste pomiary i przy tendencji do wysokiego ciśnienia, kontrolowanie jego skoków oraz zastosowanie się do wskazówek lekarza, które w szczególności będą obejmowały właściwy tryb życia i dietę.
Uważajmy na nadciśnienie
W przypadku tendencji do podwyższonego ciśnienia dobrze jest wyeliminować spożywanie napojów takich jak: kawa naturalna, mocna herbata, alkohol, drinki energetyzujące. Nie palmy papierosów, które są również bardzo szkodliwe dla naszego układu krwionośnego. Powodują choroby serca i zaburzenia w funkcjonowaniu krwioobiegu. Ograniczmy spożywanie soli, która przede wszystkim niekorzystanie podwyższa ciśnienie. Pół łyżeczki soli dziennie stanowi absolutną granicę dla osób z nadciśnieniem. Przy czym należy pamiętać, że sól zawarta jest prawie w każdym spożywanym produkcie gotowym i pakowanym, nawet tam, gdzie niekoniecznie się jej spodziewamy, bo np. w słodyczach.