Rząd zainaugurował program „Rozświetlamy Polskę”, którego celem jest poprawa infrastruktury oświetlenia dróg na terenie całego kraju.

Rządowa inicjatywa „Rozświetlamy Polskę” ma przyspieszyć modernizację infrastruktury oświetlenia drogowego. Nabór wniosków rozpocznie się już w przyszłym tygodniu.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” wymienione zostaną oprawy lamp oświetlających polskie drogi w całym kraju. Celem jest energooszczędność.

Według resortowych szacunków aktualnie liczba opraw oświetlenia drogowego w Polsce wynosi około 3,4 mln sztuk, z czego większość to energochłonne oświetlenie sodowe o mocy od 50 do 400 wat. W sumie każdego roku na oświetlenie dróg zużywane są około 3 terawatogodziny (TWh) prądu. Minister Piechowak zapowiedział, że dzięki programowi zużycie energii spadnie prawie o połowę, co przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 1,3 mln ton. W efekcie polskie gminy zaoszczędzą nawet 1 mld zł w ciągu roku.

Nabór wniosków do programu „Rozświetlamy Polskę” ruszy już 28 sierpnia. Zgodnie z planem o wsparcie będą mogły się starać samorządy, czyli gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie i wiejskie oraz związki międzygminne. Operatorem programu jest Bank Gospodarstwa Krajowego, a do rozdysponowania jest około 1 mld złotych.

Według założeń dofinansowanie dla samorządu wyniesie 80 proc. wartości inwestycji, a resztę będzie musiała pokryć gmina. Maksymalna kwota dofinansowania, o jaką będzie mogła wnioskować gmina wynosi 4 mln zł. Nabór wniosków potrwa do 18 września.