BURMISTRZ RZEPINA SŁAWOMIR DUDZIS W ROZMOWIE SPECJALNIE DLA „FORUM”

Pomagając seniorom dziękujemy za to, co zrobili i wciąż robią dla rozwoju naszej gminy – podkreśla bardzo ważną kwestię burmistrz Rzepina Sławomir Dudzis, który zgodził się udzielić wywiadu dla naszej gazety.*

Rzepin słynie w naszej okolicy z licznych inicjatyw podejmowanych właśnie na rzecz seniorów, ale nie tylko. Imponujące jest, jak w tej gminie dba się o aktywizację wszystkich pokoleń. Cały szereg inicjatyw sportowych i kulturalnych, świetnie zagospodarowane jezioro, dobrze się prezentujący stadion piłkarski, ścieżki rowerowe, mnóstwo atrakcji na rzepińskim Starym Rynku, zwłaszcza w czasie wakacji, masowe biegi, które stały się tradycją – to musi robić wrażenie. A już niebawem gmina przystąpi do realizacji projektu „Rzepińskie Centrum Sportowe”, z którego zresztą także będą mogli korzystać na przykład mieszkańcy gminy Torzym. Sam burmistrz daje zresztą dobry przykład biorąc udział w wielu imprezach – na Dzień Dziecka dał się nawet namówić, by z… zasłoniętymi oczami namalować rzepiński ratusz.

Gdyby komuś, kto w ogóle nie zna Rzepina, miał pan w skrócie przedstawić szanse tego miasta, tej gminy w najbliższej przyszłości, to…?

Rzepin, jak mawia nasze hasło, to gmina na dobrej drodze. Drodze, na którą w najbliższej przyszłości składa się budowa (przy wsparciu rządowego projektu) nowych mieszkań dla mieszkańców. Planowane jest powstanie trzech nowych zakładów pracy. Jak widać szans dla nowych mieszkańców jest i będzie u nas sporo.

Nakłaniałby pan taką osobę do zamieszkania, może zainwestowania, w tę gminę? Jaki argument byłby najważniejszy?

Nakłaniałbym przede wszystkim do pozostania w naszej gminie. Niskie podatki, baza turystyczna, możliwość podjęcia pracy czy znakomite tereny inwestycyjne to tylko kilka z argumentów za.

Co konkretnie panu – burmistrzowi Rzepina – sprawiło największą satysfakcję w minionym roku?

Zdecydowanie uruchomienie procesu kanalizacji wsi z terenu gminy Rzepin. Skanalizowana jest wieś Drzeńsko, powstała nowa oczyszczalnia, a w planach na ten rok mamy położenie kanalizacji w Kowalowie, Sułowie i Gajcu, co jest kolejnym etapem w procesie skanalizowania całej gminy.

A z drugiej strony, co było największym rozczarowaniem? Myślę tu o sprawie czy też inwestycji, która zdawała się możliwą do zrealizowania, a jednak się nie udało.

Na pewno budowa sali gimnastycznej, która ze względu na spór z wykonawcą nie doszła do skutku. Dziś okazuje się, że finalnie dobrze się stało, bo niebawem na terenie naszej gminy powstanie Rzepińskie Centrum Sportowe, które w pełni zaspokoi potrzeby naszych mieszkańców.

Jaki jest długofalowy plan Rzepina na rozwój? Co w tym planie jest najbardziej istotne? Może istnieją w nim jakieś etapy, które chcecie krok po kroku domykać?

Rewitalizacja Starego Miasta. Kolejne jej etapy, które w planach sięgają aż nad rzekę Ilankę, gdzie planowana jest piękna promenada połączona z parkiem i ścieżkami pieszo-rowerowymi. Profilaktyka zdrowego trybu życia, czyli nowe ścieżki rowerowe, wspomniany wcześniej RCS, cyfryzacja naszego kina również jest dla nas bardzo istotnym projektem, który ożywi kulturalne życie naszych mieszkańców i oczywiście omówiona na początku uporządkowana gospodarka wodno-ściekowa naszej gminy.

Burmistrz Lorenz na naszych łamach wspomniał, że gdy jeździ się po Polsce, często przychodzi do głowy, że średnie i małe miasta są u nas niedoceniane. To błąd, bo tylko w oparciu o wiele rozproszonych, małych, ale prężnych ośrodków można skutecznie chronić lokalną społeczność przed skutkami wszelkich kryzysów. Zgadza się pan z tą opinią?

Tak, zdecydowanie się zgadzam.

Jest pan samorządowcem od wielu lat. Jak pańskim zdaniem zmieniało się pojęcie samorządu w ostatnim czasie?

W moich wartościach samorząd wciąż jest taki sam, a misja, którą pełnią samorządowcy, jest bardzo odpowiedzialną pracą dla i na rzecz swojej lokalnej społeczności.

Jaka idea samorządu jest panu najbliższa?

Być blisko mieszkańców.

Co by pan wzmocnił w samorządzie, gdyby miał taką możliwość?

Ciężko ocenić, bo kij ma zawsze dwa końce. Na pewno zdarzają się sytuacje, kiedy brakuje nam uprawnień do podjęcia działań na rzecz poprawy jakości życia naszych mieszkańców.

Gdyby mógł pan zmienić konkretną rzecz na styku funkcjonowania gmina – mieszkaniec, co by to było?

Wydaje mi się, że współpraca w naszej gminie na linii gmina – mieszkaniec jest na dobrym poziomie, więc nie zmieniłbym nic.

Polski Ład – to bardziej szansa czy zagrożenie dla stabilności finansowej samorządu, dla gmin? Jaka jest pańska opinia doświadczonego samorządowca?

W mojej opinii jest to zdecydowanie wielka szansa.

Czy w Waszej gminie gospodarka odpadami to trudny temat? Jaki jest jej bilans? Z ciekawości też – jak przebiega weryfikacja deklaracji?

Zawsze to są trudne tematy. Weryfikacja przebiegła sprawnie i pomyślnie. Przygotowane i realizowane projekty uświadamiające mieszkańców również zdały swój egzamin. Zresztą za odpady mamy możliwie najmniejsze ceny.

Podoba nam się to, że pokazujecie wiele najróżniejszych inicjatyw sportowych w gminie, a jak rozumiemy ukoronowaniem tych inicjatyw ma być powstanie Rzepińskiego Centrum Sportowego. Ile potrwa jego budowa i czy będzie ono dostępne także dla mieszkańców okolicznych gmin?

Sport jest dla nas bardzo ważną dziedziną życia, uczy charakteru, ale jest przede wszystkim zdrową formą spędzania czasu wolnego. W dzisiejszych czasach jest to nam wszystkim bardzo potrzebne. RCS będzie ukoronowaniem naszych działań, gdyż pozwoli skupić w jednym miejscu mieszkańców uprawiających różne aktywności sportowe i, co za tym idzie, sprzyjać będzie ich integracji. Obiekty jak najbardziej będą ogólnodostępne, oczywiście z pierwszeństwem dla mieszkańców gminy Rzepin. Prace ruszą jeszcze w tym roku.

Wasza gmina, z tego co widzę, dba o pokolenie seniorów. Skąd przekonanie o konieczności doceniania tego pokolenia? Wbrew pozorom to nie jest zjawisko powszechne.

Seniorzy to siła, to ogromna kopalnia doświadczenia, rady. Stawiamy na naszych Rzepińskich Seniorów, bo są to ludzie wyjątkowi, od których uczymy się każdego dnia. Pomagając im dziękujemy za to, co zrobili i wciąż robią dla rozwoju naszej gminy. Wystarczyły tylko lekkie zachęty, by pokazały one jak wielkie możliwości drzemią w naszych seniorach. Kolejnym etapem naszego wsparcia będzie powstanie Centrum Usług Społecznych, które w jednym miejscu skupi wszystkie środowiska osób starszych i nie tylko.

Skąd pomysł na projekt przewozu osób potrzebujących wsparcia? Z tego, co można wyczytać, jest on skierowany nie tylko do mieszkańców waszej gminy? Mieszkaniec Torzymia też może skorzystać?

Projekt jest skierowany do osób zamieszkujących na terenie gminy Rzepin, mających problemy z komunikacją, gdy sytuacja dotyczy wizyt u lekarzy specjalistów czy innych spraw wymagających transportu. Często w rozmowach z naszymi mieszkańcami spotykałem się z takimi problemami, jak brak możliwości skorzystania z opieki specjalisty, co wynikało z braku środka lokomocji czy zbyt dużej odległości od lekarza. Sam osobiście dowoziłem znajomych do lekarzy specjalistów, więc gdy tylko pojawił się taki projekt, bez zastanowienia złożyliśmy wniosek i dziś z dumą go realizujemy.

Jaka jest pańska rada, jeśli chodzi o kontakt władzy samorządowej z mieszkańcami? Czy taki kontakt to pożyteczna nauka?

Każda rozmowa, czy to na ulicy, czy w sklepie z drugim człowiekiem to nauka. Bez względu czy jest się samorządowcem czy nie.

Rozmawiał Marcin Kalita

* zdjęcie główne do rozmowy pochodzi z Facebooka Gminy Rzepin