Choć nie są to łatwe miesiące dla przedsiębiorców, uważamy, że nie ma co załamywać rąk. Jak mówią, trzeba brać byka za rogi. Dlatego, jeśli chodzi ci po głowie pomysł na własną działalność, na założenie swojego biznesu – zapraszamy, zgłoś się do Stowarzyszenia Lokalne Forum Biznesu, a my pomożemy na każdym etapie startu. Od planowania, poprzez ułatwienie spraw formalnych po porady dotyczące księgowości, prowadzenia biznesu na co dzień, pozyskiwania partnerów. Zapraszamy!
Tak, wiemy doskonale – z każdej strony zalewają nas informacje o kłopotach sektora MŚP (czyli – małych i średnich przedsiębiorstw). Nie zamierzamy umniejszać tego problemu, bowiem gdy chce się postawić diagnozę i dobrze zaplanować działanie, trzeba znać bardzo dobrze zarówno wszystkie plusy, jak i – może nawet bardziej wnikliwie – minusy. Trzeba wierzyć w to, że wszystko może pójść dobrze, ale też mieć świadomość tego, co może pójść źle i gdzie czyhają pułapki-niespodzianki. To w dużej mierze pozwala przygotować się na nie, a w konsekwencji uniknąć bądź zminimalizować ich wpływ na nasze działania.
To był trudny rok
I dlatego nie będziemy nikomu mydlić oczu – dzisiejsza Polska nie jest rajem gospodarczym dla startujących do swojego biznesu. Jest krajem z przesadną biurokracją i często niejasnymi przepisami, których interpretacja zmienia się często, na dodatek w zależności od tego, kto tę interpretację stosuje i w jakim celu. Zresztą same przepisy także zmieniają się zdecydowanie zbyt często.
Mijający rok był szczególnie trudny dla własnego biznesu, bowiem uderzyły w przedsiębiorców nowe zasady ZUS-owskie, komplikacje Polskiego Ładu (na dodatek przepisy podatkowe zmieniły się w połowie roku), szalejące ceny paliw, gazu, energii i materiałów opałowych. No i inflacja, która jeszcze długo (niestety) z nami zostanie. Pisaliśmy o tym niedawno, że według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego szczyt inflacji w Polsce może przypadać na luty przyszłego roku.
Szczyt inflacji w lutym?
„Szczyt inflacji przypadnie w lutym. Spodziewamy się wyników zbliżonych do 18 proc. przy założeniu niewielkiego wzrostu cen elektryczności i gazu. Słabszy wzrost cen energii nie zatrzyma jednak inflacji bazowej – ta będzie przekraczać 8 proc. przez cały 2023 r.” – brzmi pesymistyczny głos ekspertów PIE.
Jak dobrze wiemy z danych GUS, w listopadzie inflacja w Polsce wynosiła 17,5. Ostatnie miesiące zaskakiwały wielu analityków rynku, bo jesienią raczej spodziewano się niewielkich, ale jednak spadków, a tak się nie stało. Teraz znów słyszymy o wzroście cen energii, no i o możliwym przywróceniu 23-procentowego VAT na benzynę i olej napędowy.
Wszystko to powoduje, że według szacunkowych danych w 2022 roku około ćwierć miliona firm w Polsce zostanie (w dużej mierze już zostało) zamkniętych lub zawiesi działalność. To bardzo dużo. Branżami najbardziej dotkniętymi kryzysem są doradcy kredytowi, pośrednicy hipoteczni, ubezpieczyciele. Tutaj bardzo często mieliśmy do czynienia z jednoosobowymi firmami, które jeszcze w 2020 roku notowały rekordowe zyski. Teraz znalazły się „pod kreską”.
Istnieją dobre rozwiązania
W porządku – hasłowo określiliśmy sobie, co jest „źle”. Jednak to wszystko nie oznacza, że przed własnym biznesem nie ma przyszłości. Przeciwnie, to właśnie w czasach kryzysu wykuwają się przyszli liderzy rynku gospodarczego.
Kluczem jest znalezienie niszy na rynku, kluczem jest rzecz jasna dobry pomysł, a potem konsekwentna i odważna realizacja. To nie jest też tak, że wszystkie rozwiązania w polskich przepisach są złe. Istnieją sposoby – na przykład poprzez formę spółek z o.o. czy dzięki tzw. „estońskiemu CIT-owi”, które mogą być dla startujących przedsiębiorców bardzo korzystne. Mogą być też korzystne dla tych, którzy chcą zmienić formę prowadzenia działalności.
Stąd nasze hasło i idea, którą podnosimy – jeśli masz otwartą głowę, jeśli masz przekonanie, że w jakiejś branży mógłbyś zapewnić odbiorcom profesjonalną usługę, zaoferować bardzo dobrej jakości towar, nie ma się co bać własnego biznesu! Prowadzenie własnej działalności, mimo wszystkich wymienionych wyżej przeszkód, daje wiele satysfakcji, otwiera nowe perspektywy i pozwala się uwolnić z barier pracy etatowej „u kogoś”.
Najważniejsze – wytyczyć cel
Trzeba po prostu twardo stąpać po ziemi, obrać dobry cel i śmiało doń podążać. Wtedy na pewno się uda.
Stąd nasz pomysł – inkubatora lokalnej przedsiębiorczości. Stowarzyszenie skupia grupę ludzi z otwartymi głowami, mającymi własne, bogate doświadczenia i wiedzę zdobytą przez lata własnej działalności (prowadzonej w różnej formie).
Chętnie tymi doświadczeniami się podzielimy, bo uważamy, że im więcej ludzi dynamicznych i otwartych w społeczeństwie, tym bardziej nam wszystkim będzie się żyło i pracowało łatwiej i sensowniej.
Dzielimy się wiedzą
Nie jesteśmy „wszystko wiedzący” i nie zamierzamy się takiej roli ustawiać, ale na pewno z własnych doświadczeń możemy podpowiedzieć:
* jak przygotować swój biznesplan;
* jak szukać dziedziny i rynku, na którym chcemy się poruszać;
* jakie formy prowadzenia swojego biznesu są dostępne, jakie mają plusy i minusy;
* jak wygląda proces legalizacji swojego biznesu;
* gdzie, u kogo szukać porad księgowych, porad prawnych;
* jakie wymogi trzeba spełniać przy świadczeniu konkretnych usług czy sprzedaży konkretnych towarów (wymogi licencyjne, administracyjne, sanitarno-higieniczne, techniczne itp.);
* jak obecnie wygląda sytuacja rynkowa w wielu dziedzinach, z którymi sami mamy do czynienia;
* jak promować swój biznes, jak pokazywać go na zewnątrz – klientom, odbiorcom, partnerom biznesowym.
Uważamy, że to ogromna wiedza i ogromne ułatwienie na początku samodzielnej drogi. Dlatego raz jeszcze zapraszamy. Można się do nas zgłaszać na e-mail: redakcja@lokalneforum.pl. Piszcie, na pewno odpowiemy, na pewno się skontaktujemy.
Do odważnych świat należy!
Redakcja