Jak obniżyć cholesterol? Nie należy lekceważyć tego problemu, bo zbyt wysoki cholesterol znacznie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, a tym samym chorób sercowo-krążeniowych i może prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu. Ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu można walczyć nie tylko z pomocą leków, ale równie skutecznie za pomocą naturalnych środków leczniczych, czyli ziół. Oprócz zdrowej diety i aktywności fizyczna, warto sięgnąć po herbatki z roślin leczniczych, które w łagodny sposób poprawiają lipidogram krwi.

Cholesterol to bardzo ważny związek, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w produkcji hormonów płciowych, a także wchodzi w skład błon komórkowych oraz osłonek mielinowych, które chronią komórki nerwowe przed uszkodzeniem. Dodatkowo cholesterol stanowi składnik żółci, dzięki czemu wspiera proces trawienia tłuszczów.

Rozróżniamy dwa rodzaje cholesterolu:

HDL, czyli „dobry” oraz LDL – „zły”.

Niebezpieczeństwo stwarza sytuacja, gdy stężenie frakcji LDL wzrasta i przez długi czas utrzymuje się powyżej 115 mg/dl.

Jakie są objawy zbyt wysokiego stężenia cholesterolu we krwi? Wśród najczęstszych dolegliwości można wymienić:

* utrudnione gojenie się ran, szczególnie na nogach,

* obrzęki stóp, początkowo tylko wieczorem, a z czasem niezależnie od pory dnia,

* nocne skurcze łydek i stóp,

* zmiana zabarwienia skóry na ciemniejszą,

* oziębienie skóry stóp,

* ból w klatce piersiowej, spowodowany zwężeniem tętnic,

* zapalenie oraz ból ścięgna Achillesa,

* pojawienie się rąbka starczego rogówki, czyli białej obwódki wokół tęczówki,

* pojawienie się żółtaków cholesterolowych, czyli żółtych grudek na powiekach, łokciach oraz w okolicy ścięgna Achillesa.

Niestety, przedłużające się zbyt wysokie stężenie cholesterolu w organizmie może prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń, w tym:

* miażdżycy,

* zawału serca,

* udaru mózgu,

* a także zatoru płucnego.

Przy wysokim stężeniu cholesterolu we krwi warto zmienić nawyki żywieniowe i wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w kwasy omega-3 np. siemię lniane.

Napary warto pić nie tylko przy dolegliwościach ze strony układu krążenia, ale również jako element codziennej profilaktyki.

W profilaktyce miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu ważna jest również aktywność fizyczna, która wspiera układ krążenia i łagodnie obniża wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Jakie rośliny pozytywnie wpływają na prawidłowy stan cholesterolu w organizmie?

Imbir lekarski

Od wieków stosowany jest jako naturalny środek na wiele dolegliwości. Roślina ta poprawia krążenie krwi, a także zmniejsza stężenie cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi, dzięki czemu może służyć jako element profilaktyki miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Dodatkowo roślina ta wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne.

Kozieradka pospolita

Skuteczny produkt w walce z wysokim poziomem glukozy oraz nadmiernym wypadaniem włosów. Niewiele osób jednak wie, że roślina ta wykazuje również działanie obniżające stężenie cholesterolu frakcji LDL i trójglicerydów we krwi. Kozieradka jest źródłem saponin, które przyspieszają metabolizm cholesterolu i opóźniają wchłanianie związków tłuszczowych w jelicie. Dodatkowo działa wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo.

Len zwyczajny, czyli siemię lniane

Niesłusznie niedoceniany produkt, który jednak jest żywnością o bardzo korzystnych właściwościach. Stanowi bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia. Dodatkowo znajdziemy tam niezbędne witaminy i związki mineralne. Warto także wspomnieć, że len zwyczajny uzupełnia dietę o błonnik pokarmowy, który również walczy z wysokim stężeniem cholesterolu.

Czarnuszka siewna

Napary z czarnuszki siewnej zawierają kwasy omega-3, które w skuteczny sposób walczą ze zbyt wysokim stężeniem cholesterolu. Dodatkowo fitosterole zmniejszają wchłanianie cholesterolu w jelicie, a tym samym ograniczają rozwój i odkładanie się blaszki miażdżycowej w tętnicach. W licznych badaniach udowodniono, że regularne spożywanie naparu z jednej łyżeczki czarnuszki może skutecznie poprawić profil lipidowy i zmniejszyć stężenie cholesterolu frakcji LDL.

Ostropest plamisty

Jeśli mamy zbyt wysoki cholesterol we krwi, warto także pić napary z ostropestu plamistego. Roślina ta zawiera sylimarynę, czyli związek o udowodnionym działaniu ochronnym na wątrobę. Dodatkowo pobudza wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, a także poprawia trawienie tłuszczów. Udowodniono, że napary z ostropestu plamistego hamują rozwój i odkładanie się blaszek miażdżycowych w tętnicach oraz równocześnie zwiększają stężenie cholesterolu frakcji HDL.

Karczoch zwyczajny

Najpopularniejsza rośliną, która zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi jest karczoch zwyczajny. Jest znakomitym źródłem antyoksydantów, głównie karotenoidów, kwasu askorbinowego i polifenoli, które wykazują silne działanie przeciwzapalne oraz hipocholesterolemiczne, czyli obniżające stężenie cholesterolu frakcji LDL. Dodatkowo karczoch obfituje w cynarynę i luteolinę – związki zwiększające wydalanie cholesterolu wraz z żółcią.