Ku uldze wielu przedsiębiorców po raz drugi przesunięto termin wejścia w życie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur.
Główna zmiana polega na przesunięciu wejścia w życie ustawy z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. Poza tym o dodatkowe pół roku wydłużono termin wdrożenia KSeF przez podatników zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT – KSeF będzie dla nich obowiązkowy od 1 stycznia 2025 r. Niektóre z pozostałych zmian zakładają, że faktury z kas fiskalnych będą mogły być wystawiane w dotychczasowej formie do 31 grudnia 2024 r., paragon z NIP będzie uznawany jak faktura uproszczona do 31 grudnia 2024 r., a faktury konsumenckie (B2C) w ogóle nie będą objęte KSeF.
Poza tym uznano, że w okresie awarii i w trybie offline dopuszczone będzie wystawianie faktur korygujących. Resort zdecydował się też na liberalizację sankcji i ich stosowanie dopiero od 1 stycznia 2025 r.
Rząd liczy, że wprowadzenie KSeF przyczyni się do rozwoju biznesu, głównie przez optymalizację procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych. Szybsze procesowanie dokumentów ma pozwolić obniżyć koszty oraz przyczynić się do redukcji błędów ludzkich przy fakturowaniu.
Przypomnijmy, że polscy przedsiębiorcy już od 1 stycznia 2022 r. mają możliwość dobrowolnego wystawiania faktur poprzez KSeF. Więcej szczegółów o KSeF można znaleźć na stronie podatki.gov.pl.
– Wdrożenie Krajowego Systemu e Faktur przyspieszy digitalizację sektora publicznego i wielu polskich przedsiębiorstw. Znacząco ułatwi prowadzenie biznesu – powiedział sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej mł. insp. Bartosz Zbaraszczuk. – Chcemy, aby rozwiązania, które oferujemy, były jak najbardziej dostosowane do oczekiwań, dlatego cieszę się, że projektowane przepisy ustawy VAT spotkały się z tak szerokim odzewem społecznym w ramach konsultacji. Dokonaliśmy szerokiej analizy zgłoszonych uwag oraz potrzeb podatników i branży IT, czego wynikiem jest szereg zmian w projekcie – dodał.