W starszym wieku często najtrudniejsze jest zmaganie się z bólem – powodowanym różnymi przyczynami. Oczywiście – jeśli pojawia się ból wcześniej nam nieznany, trudno radzić cokolwiek poza konsultacją z lekarzem, to podstawa. Jednak dobrze wiemy, że czasami zdarza się i tak, że określony ból towarzyszy na stale (gorsza możliwość) lub pojawia się okresowo.
O czym warto pamiętać, by minimalizować skutki bólu?
Pozostać aktywnym – ból potrafi utrudnić wykonywanie wielu pozornie prostych czynności. Wówczas nie powinniśmy się jednak całkowicie poddawać i w miarę możliwości nie rezygnować z dotychczas wykonywanych obowiązków.
Nie rezygnować z aktywności fizycznej – w obawie przed nasileniem się bólu, często rezygnujemy z aktywności fizycznej. Nie powinniśmy jednak tego robić, ponieważ lekka aktywność może okazać się bardzo pomocna w walce z bólem. Aby mieć pewność, że sobie nie zaszkodzimy, należy udać się do specjalisty, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń.
Stosować ćwiczenia oddechowe – wykonywanie głębokich wdechów pozwala nam uspokoić się i przestać myśleć o bólu.
Korzystać z technik relaksacyjnych – relaksacja może zmniejszać dolegliwości bólowe. Przed rozpoczęciem technik relaksacyjnych warto zadbać o odpowiednie otoczenie: odizolowanie się od hałasu, wygodę i spokojną muzykę.
Otaczać się ludźmi – pomimo tego, że osoby zmagające się z nieustannym bólem mają mniejszą ochotę na spotkania ze znajomymi, nie powinny kategorycznie ich unikać. Wsparcie bliskich oraz dbanie o relacje z nimi ma bardzo istotną rolę w procesie walki z bólem.
Źródło: życieseniora.pl