NIE TYLKO ALKOHOL, TAKŻE KAWA, HERBATA, SOKI – NIE POPIJAJ NIMI LEKÓW

Czy biorąc tabletki, zastanawiasz się, czym popijać leki? Tylko woda tak naprawdę jest odpowiednim płynem, którym należy popijać leki, w tym antybiotyki i suplementy diety. Absolutnie wykluczone jest popijanie jakichkolwiek leków alkoholem, to oczywistość. Ale już tak powszechną wiedzą nie jest, że leków nie należy popijać także kawą, sokami owocowymi czy herbatą.

Na ulotkach leków zwykle widnieje informacja, że dany preparat należy popić szklanką wody lub jej dużą ilością. Często jednak albo nie czytamy ulotek, albo taka informacja np. na suplementach diety się nie pojawia. W razie wątpliwości, czym popijać leki, zawsze można się poradzić lekarza lub farmaceuty. Choć po przeczytaniu tego tekstu i tak już wiecie, co wam powiedzą – proszę zawsze popijać wodą!

Przeważnie jednak się nad tym nie zastanawiamy i często odruchowo popijamy tabletki napojem, który akurat mamy pod ręką. Na przykład w czasie przeziębienia stosujemy rozgrzewające herbatki i napary, więc przy okazji popijamy też nimi tabletki przeciwbólowe lub antybiotyki. Trzeba jednak pamiętać, że napoje i inne składniki diety mają duży wpływ na przyswajanie leków i mogą potęgować lub osłabiać ich działanie.

W większości przypadków inne niż woda napoje, a także składniki diety zaburzają działanie leków.

Popicie tabletek wodą pomaga przemieścić się im z jamy ustnej do żołądka, wspomaga więc ich transport, niwelując w ten sposób ryzyko zadławienia. Dodatkowo woda, w przeciwieństwie do innych napojów, nie zmienia właściwości leków, ponieważ jest dla nich obojętna. Większość leków należy więc popijać wodą oraz zwrócić uwagę, żeby była to duża ilość w temperaturze pokojowej.

A dlaczego nie powinniśmy popijać leków innymi napojami?

SOK OWOCOWY.Szczególnie niewskazany jest sok grejpfrutowy, który zawiera flawonoidy i furokumaryny wchodzące w interakcję z różnymi lekami, w tym również antybiotykami. Natomiast sok pomarańczowy i jabłkowy osłabiają działanie niektórych antybiotyków, leków przeciwalergicznych, beta-blokerów oraz środków stosowanych w chemioterapii. To tylko przykłady, bo w niepożądaną interakcję z lekami może wejść wiele innych soków. W czasie przyjmowania leków należy więc spożywać soki owocowe zachowując ok. 4-godzinny odstęp przed i po zastosowaniu dawki leków.

HERBATA. Czy popijanie leków herbatą może być szkodliwe? Ze względu na zawartość teiny, czyli pochodnej kofeiny, herbata tak jak kawa jest niewskazanym napojem bezpośrednio przy braniu leków. Może ona wchodzić z nimi w interakcje i potęgować ich działanie, a dodatkowo powodować zwiększenie ciśnienia krwi i przyspieszać tętno. Zawarty w herbacie kwas garbnikowy natomiast obniża wchłanianie żelaza, więc osoby przyjmujące suplementy zawierające żelazo np. leczące się z powodu anemii, powinny szczególnie uważać na spożywanie tego napoju. Nie tylko czarna, ale też zielona herbata zaburza działanie leków, ponieważ obniża ona krzepliwość krwi. Z tego względu nie wolno popijać nią ibuprofenu i aspiryny. Również picie zielonej herbaty i przyjmowanie paracetamolu jest niewskazane, ponieważ obciąża żołądek.

KAWA. Jak wiemy, zawiera kofeinę, która działa pobudzająco. Popicie np. efedryny kawą może skutkować zaburzeniami rytmu serca, jego kołataniem, drżeniem rąk i ogólnym pobudzeniem. W podobny sposób zadziała popicie kawą antybiotyku, w tym wypadku kawa może wywołać dodatkowo ból głowy i przyspieszenia akcji serca. Kofeina zawarta w kawie może również zmniejszyć wchłanianie niektórych leków (np. antydepresantów) i suplementów diety (np. magnezu), co osłabi ich działanie lub całkowicie je zniesie. W przypadku paracetamolu natomiast kofeina potęguje jego działanie, dlatego często stosowane jest połączenie tych dwóch składników w lekach przeciwbólowych i przeciwgrypowych.

MLEKO.Mleko i produkty mleczne, takie jak jogurty, maślanki, kefiry, zobojętniają sok żołądkowy, przez co zaburzają wchłanianie składników leków, zwłaszcza tych, które powinny rozpuścić się dopiero w jelitach. Mleko osłabia działanie szczególnie antybiotyków zawierających tetracyklinę, norfloksacynę i cyprofloksacynę oraz leków na osteoporozę. Nie spożywaj produktów mlecznych na 2 godziny przed i po zażyciu leków.

ALKOHOL. Oczywistość. Nawet niewielkie spożycie alkoholu w połączeniu z lekami może wpłynąć toksycznie na organizm! Alkohol jest szczególnie niebezpieczny w połączeniu z lekami psychotropowymi i nasennymi. Osłabia działanie antybiotyków. Ze względu na metabolizowanie leków i alkoholu w wątrobie narząd ten może być zbyt mocno obciążony, co może doprowadzić do jego nieodwracalnego uszkodzenia.

COLA i podobne. Popijanie leków napojami typu cola nie jest wskazane nie tylko ze względu na to, że zawierają one kofeinę, ale też z powodu wysokiej zawartości cukru. Cukier bowiem zaostrza stan zapalny w organizmie i zmniejsza działanie antybakteryjne leku. Napoje typu cola zwiększają również kwasowość żołądka, co z kolei powoduje osłabienie działania leków. Dodatkowo obecność w Coca-Coli kwasu węglowego w połączeniu ze składnikami leków może doprowadzić do uszkodzenia przewodu pokarmowego.