36 gmin województwa lubuskiego dostało przydział środków w ramach nowej edycji programu „Rozświetlamy Polskę”. Nie ma wśród nich Torzymia.

Cybinka, Bytnica, Słubice, Krzeszyce, Górzyca, Trzciel – to niektóre z gmin naszego bliskiego sąsiedztwa, które skorzystały na tym programie.

Gminy mogły składać wniosek o wsparcie na modernizację infrastruktury oświetleniowej. Jeden wniosek mógł opiewać na maksymalnie 4 mln zł. Wsparcie dotyczy modernizacji infrastruktury oświetleniowej, której efektem będzie poprawa efektywności energetycznej przez obniżenie energochłonności oświetlenia. Wnioski o dofinansowanie nie mogły obejmować budowy nowych instalacji oświetleniowych, zastępujących istniejące.

Dofinansowanie założono na poziomie 80 procent inwestycji – resztę gminy muszą dołożyć same.

Kwoty dofinansowania są naprawdę imponujące. Na przykład Cybinka dostanie ponad milion złotych. W przypadku gmin Górzyca i Krzeszyce to kwota około pół miliona złotych.

Warto zwrócić uwagę, że tu nie chodzi tylko o technologiczne czy ekologiczne nowinki. Tu chodzi o bezpieczeństwo. Im jaśniej na ulicach miast i wiosek – tym bezpieczniej. Tymczasem jak pamiętamy, na skutek rosnących cen energii, energooszczędne technologie oświetlania ulic są wyjątkowo przydatne w obecnych czasach.