Wiele osób starszych twierdzi, że są za stare na aktywność fizyczną, ale to nieprawda. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by seniorzy uprawiali aktywność fizyczną co najmniej 3 razy w tygodniu. A czas wiosny to wymarzona pora, by właśnie o taką aktywność zadbać. Słońce, coraz cieplejsze i coraz bardziej słoneczne dni – nic, tylko spróbować się trochę poruszać!

Aktywność seniora wpływa na polepszenie równowagi i unikanie upadków, wzmacnia także mięśnie. Jeśli senior cierpi na takie dolegliwości, które utrudniają mu wykonywanie ćwiczeń czy uprawianie sportów, to warto wiedzieć, że każda aktywność ruchowa przynosi korzyści i że należy ruszać się choć w takim stopniu, w jakim jest to możliwe.

Osoby starsze, którym towarzyszy ruch na co dzień, z pewnością wysoko oceniają jakość swojego życia, dobrostan, zadowolenie i siebie samego. Możliwość chodzenia, swobodnego przemieszczania się, podbiegnięcia wtedy, kiedy trzeba, odgrywają kluczową rolę w ocenie własnego dobrostanu. Senior nie musi podnosić ciężarów i biegać maratonów, by mieć poczucie, że robi coś dobrego dla siebie. Wystarczy na dobry początek praca na własnym ogródku czy na balkonie, zabawa na placu zabaw z wnukami czy np. grzybobranie.

Ruch jest niezmiernie istotnym elementem zachowania sprawności i zdrowia seniora. To rzecz niezbędna po prostu do tego, by czuć się dobrze. Aktywność fizyczna jest ważna dla każdego, ale tym bardziej po pięćdziesiątym roku życia, kiedy kondycja organizmu jest gorsza. Aktywność seniora jest zatem tak samo ważna jak odpowiednia dieta czy przyjmowanie leków. Jest konieczna do zachowania sprawności ruchowej i dobrego samopoczucia, nie tylko fizycznego, ale i psychicznego.

SPACERY i NORDICWALKING. To najprzyjemniejsza i najprostsza forma ruchu. Dodatkowo, spacer po parku, lesie to również obcowanie z przyrodą, naturą. „Spacer z kijami” to z kolei świetna zabawa nieobciążająca stawów. Warto zorganizować się w grupę kilku osób, które w taki właśnie sposób wspólnie będą się ruszać po okolicy.

PŁYWANIE i AQUAAEROBIC. To odpowiednia dawka ruchu przy jednoczesnym relaksie. Basen, woda cudownie działa na całe ciało, na zbolałe mięśnie, na problemy z kręgosłupem. Do tego odpowiednio skomponowane ćwiczenia w wodzie dla seniorów – tego trzeba spróbować. Cóż, nasza gmina takiej możliwości nie zapewnia – trzeba poszukać u sąsiadów, w Świebodzinie czy Międzyrzeczu. Już niedługo podobne obiekty powstaną w Rzepinie i Sulęcinie.

GIMNASTYKA W SIŁOWNI PLENEROWEJ. Także i to nie są powszechne urządzenia w naszej gminie, ale można je znaleźć gdzieniegdzie. Tego typu siłownia plenerowa to dobre zakończenie każdego spaceru. Mnogość sprzętów sprawia, że każdy znajdzie coś idealnego dla siebie.

JAZDA NA ROWERZE. Znów możemy ubolewać, że gmina Torzym jest chyba jedyną w okolicy, w której nie ma ścieżek rowerowych (poza nędznym szczątkiem takowej niedaleko Majalandu). Są za to bardzo ciekawe szlaki rowerowe, które już na naszych łamach opisywaliśmy. Uwaga: kask i odblaski to obowiązek. Przyjemniej jeździ się z pewnością w większym gronie przyjaciół lub rodziny.

TANIEC – dowolny, kreatywny, w parze czy solo. Ruch wydobywający się w tańcu wespół z ulubioną muzyką to – oprócz aktywności – wspaniałe rozluźnienie, relaks, zabawa.

WYCIECZKA. Nie musi być w odległe miejsca, wystarczy inna miejscowość, albo inny niż zawsze park czy jezioro. Nowe miejsca nie tylko zaciekawią, ale także posłużą jako idealny temat do rozmów w gronie znajomych.

PO PROSTU – ODETCHNĄĆ ŚWIEŻYM POWIETRZEM. Choćby na podwórku, choćby na ławce, w parku, pod domem. Rozegrać tam partyjkę szachów czy zagrać w karty. To także chwila oddechu dla organizmu i dla umysłu zamiast zamknięcia w czterech ścianach.