Pamiętajmy, by zbyt pochopnie nie udostępniać swoich danych. Nawet, jeśli wiemy, komu udostępniamy. Szczególnie narażeni na wykradanie danych są seniorzy i to właśnie oni powinni z największą uwagą zastanawiać się, czy aby na pewno ktoś, kto usiłuje te dane pobrać, ma do tego pełne prawo. Kierujemy to do seniorów, ale tak naprawdę poniższe zasady dotyczą nas wszystkich.

1. Uważaj na to, co i komu udostępnisz o sobie. Nie udostępniaj pochopnie danych osobowych nieznanym osobom i podmiotom. Nie bój się pytać, kim są, co uprawnia ich do pozyskiwania twoich danych, po co je zbierają.

2. Nie zostawiaj dokumentów w zastaw. Nie oddawaj w zastaw dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy. Zgodnie z prawem zatrzymywanie dowodu osobistego bez podstawy prawnej jest karane, natomiast nie wszystkie dane osobowe zawarte we wskazanych dokumentach są niezbędne dla realizacji celu. Co do zasady nie powinieneś się godzić na kopiowanie dokumentu tożsamości! Tylko w niektórych sytuacjach jest to wyjątkowo dopuszczalne, gdy pozwalają na to przepisy. Gdy administrator domaga się kopii np. dowodu osobistego, poproś, aby wskazał Ci podstawę prawną, która nakłada na niego obowiązek takiego działania.

3. Nie podawaj danych przez telefon, gdy nie jesteś pewien, że to konieczne. Unikaj przekazywania danych telefonicznie – szczególnie, gdy to nie ty inicjujesz rozmowę, ale ktoś dzwoni do Ciebie. Udostępnianie danych na odległość obarczone jest ryzykiem, brakiem pewności co do tego komu faktycznie dane są przekazane.

4. Uważaj na różne formularze, poprzez które udostępniasz dane. Zachowaj rozwagę przy wypełnianiu i podpisywaniu różnego rodzaju ankiet, formularzy czy umów. Zastanów się, czy faktycznie chcesz założyć kartę lojalnościową w sklepie, by mieć rabaty lub dodatkowe promocje. Czy rzeczywiście warto oddać swoje dane osobowe w zamian za promocje, bony rabatowe, dodatkowe upominki do zakupów?

5. Nie podawaj wszelkich danych. Nie podawaj danych nadmiarowych, które pozwalają na pełną identyfikację, jeżeli w danej sytuacji nie jest to konieczne.

6. Nie wyrażaj zgody pochopnie. Wypełniając formularz, zanim zaznaczysz wszystkie zgody, upewnij się, czego dotyczą. Zwróć uwagę, czy w formularzu zgody nie są zaznaczone domyślnie. Zgodnie z prawem nie powinno tak być. Dokładnie też czytaj, czego dotyczą klauzule zgód. W przypadku wątpliwości, zadawaj pytania administratorom. Powinni Cię poinformować o okresie przez jaki dane będą przetwarzane oraz o przysługujących Ci prawach.

Źródło: UODO