Podczas upałów należy zachować ostrożność w przypadku stosowania niektórych leków, bo zwiększają zagrożenie przegrzaniem i udarem cieplnym. Wysoka temperatura zmienia działanie wielu farmaceutyków i nasila niepożądane reakcje. Niebezpieczeństwo dotyczy także środków osłabiających pocenie i tych, które tłumią objawy ostrzegawcze.

Podwyższona temperatura zmienia metabolizm leków. W ten sposób może zmniejszać ich skuteczność lub niebezpiecznie nasilać działanie, jak również zwiększać toksyczność. Gdy bowiem w organizmie maleje ilość krwi, rośnie stężenie leku i produktów jego przemian, zmienia się też jego przetwarzanie i wydalanie.

Drugą kwestią jest to, że podczas upału istotne efekty uboczne stosowania niektórych leków ulegają nasileniu. Może to być działanie: odwadniające, zaburzające termoregulację, zmniejszające odczuwanie skutków upału, zaostrzające stan przegrzania, zmieniające zaopatrzenie w krew poszczególnych części ciała.

Lista leków, z którymi należy uważać w czasie upałów jest bardzo długa – stosowne informacje będą na ulotce informacyjnej, zawsze można (a nawet trzeba) pytać o to lekarza czy farmaceutę.

Poniżej przykłady takich lekarstw – ale podkreślamy raz jeszcze – przede wszystkim o stosowaniu naszych leków w czasie upałów rozmawiajmy z lekarzem.

* Leki moczopędne (diuretyki) zwiększają wydalanie wody i elektrolitów z organizmu w celu regulacji ciśnienia krwi. Przyjmują je m.in. pacjencie z nadciśnieniem tętniczym i niewydolnością mięśnia sercowego, którzy są z tego powodu szczególnie narażeni na odwodnienie.

* Beta-blokery, czyli leki betaadrenolityczne, m.in. metoprolol, spowalniają zbyt szybką pracę serca poprzez zwiększenie skurczu naczyń krwionośnych i zwiększenie oporu przy pompowaniu krwi. Przy upale i zmniejszonej ilości krwi obciąża to serce.

* W nietrzymaniu moczu i zaburzeniach dotyczących pęcherza moczowego stosuje się leki przeciwcholinergiczne takie jak Ditropan, który zawiera oksybutyninę. Blokują one pocenie się, a więc schładzanie ciała.

* Neuroleptyki – leki przeciwpsychotyczne. W czasie upałów niektóre leki przeciwpsychotyczne, takie jak chlorprotiksen, chlorpromazyna, promazyna i haloperidol mogą upośledzać procesy termoregulacji kontrolowane przez podwzgórze mózgu.

* Niektóre leki przeciw migrenie.
* Wybrane przeciwalergiczne leki antyhistaminowe.
* Wybrane leki przeciwastmatyczne.
* A nawet niektóre leki przeczyszczające.

Wiele leków nasila wrażliwość na słońce, co skutkuje podrażnieniami i oparzeniami. Ich lista jest równie długa, co tych zwiększających podatność na przegrzanie. Są na niej również dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, jak ibuprofen, naproksen czy kwas acetylosalicylowy.

I niekoniecznie muszą to być lekarstwa przyjmowane doustnie. Dotyczy to także niektórych maści i kremów, jeśli są stosowane na odkryte partie ciała.