Jakość produktów spożywczych, wielkość porcji, pora i częstotliwość spożywanych posiłków, ma ogromny wpływ na działanie naszego układu odpornościowego. Dlatego warto stosować się do kilku zasad dotyczących naszej diety. Dotyczy to szczególnie osób w podeszłym wieku, ale trzeba dodać, że te zasady są jak najbardziej do zastosowania zarówno dla starszych, jak i dla młodszych.
* Dieta powinna być dostosowana do naszego stanu zdrowia i zapotrzebowania kalorycznego organizmu.
* Osoby chore powinny zawsze konsultować sposób swojego żywienia z lekarzem, dieta może bowiem mieć znaczenie na przebieg leczenia oraz działanie stosowanych środków farmakologicznych.
* Bardzo ważne! Posiłki powinno się spożywać regularnie: 5-6 razy dziennie w równych odstępach co 2-3 godziny. Posiłki powinny być urozmaicone, małe objętościowo i świeże. Przynajmniej jeden posiłek w ciągu dnia powinien być ciepły.
* 2 litry dziennie, to minimalna ilość płynów, jakie powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi. Należy unikać picia napojów słodzonych. By zapobiec odwodnieniu pijemy często i małymi łykami, nawet gdy nie odczuwamy pragnienia.
* Warzywa i owoce powinny stanowić połowę spożywanych przez nas produktów. Warzywa i owoce najlepiej spożywać na surowo: rozdrobnione, przetarte lub w postaci soków.
* Trzy duże szklanki naturalnego kefiru lub jogurtu to nabiał, który seniorzy powinni włączyć do swojej codziennej diety. Częściowo można je zastąpić serami, najlepiej o obniżonej zawartości tłuszczów, cukrów i soli.
* Warto jeść ryby, jaja, chude mięso i nasiona roślin strączkowych. Należy ograniczać spożycie mięsa czerwonego, przetworzonych produktów mięsnych (wędlin, konserw) i tłuszczów zwierzęcych.
* Należy unikać spożycia cukru i soli.
* Koniecznie należy wyeliminować z życia szkodliwe używki.