Co zrobić, by zabezpieczyć się przed nieuczciwością najemców nieruchomości? Radzi nasz ekspert – adwokat Patryk Siemaszko.

Najlepszą formułą, by zabezpieczyć siebie jako właściciela nieruchomości przy jej wynajmie, jest zawarcie umowy najmu okazjonalnego. Jest to rzadko wykorzystywane w praktyce przez osoby oddające nieruchomość w najem, a najlepiej je zabezpiecza. To umowa najmu jak każda inna, ale najemca podpisuje tę umowę razem z wynajmującym w formie aktu notarialnego. Tam wskazuje lokal, do którego się wyprowadzi, na wypadek gdyby doszło do rozwiązania umowy najmu. Może to być na przykład lokal osoby bliskiej, który nadaje się do zamieszkania.

Dzięki umowie najmu okazjonalnego w sytuacji niepłacenia za czynsz, niszczenia mienia lub naruszania postanowień umowy, tak naprawdę nie trzeba się procesować przez długi czas, tylko bardzo szybko uzyska się tytuł wykonawczy uprawniający do eksmisji. Sąd nada klauzulę wykonalności nakazując ostatecznie opróżnienie lokalu i jest to realne do wykonania w terminie miesiąca lub dwóch. Ci ludzie muszą się usunąć, a jeśli tego nie zrobią, komornik wyegzekwuje to bez najmniejszego problemu.