Namawiamy seniorów do aktywności fizycznej, ale też zwracamy uwagę – przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności w wieku senioralnym należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Bez tego ani rusz. Dopiero po pewnych badaniach, wskazówkach lekarza można zacząć bezpiecznie ćwiczyć. Szczególnie dotyczy to osób po przebytych zawałach lub operacjach serca. Uważać muszą również te osoby, które mają tendencję do szybkiego męczenia się.

Każda aktywność fizyczna musi być dostosowana do możliwości organizmu. W każdym wieku. W wieku seniora to temat jednak oczywiście szczególnie wrażliwy, bo młody organizm o wiele łatwiej poradzi sobie z przemęczeniem.
Jeżeli w trakcie uprawiania jakiejkolwiek aktywności senior poczuje: ból, duszność, skurcze, zawroty głowy, ucisk w okolicach klatki piersiowej czy nagle utraci przytomność, dojdzie do omdlenia, to znak, że wydarzyło się coś na tyle niepokojącego, że wskazana jest konsultacja lekarska w trybie natychmiastowym. Nigdy nie wolno lekceważyć żadnych niepożądanych objawów. Nie wolno ich bagatelizować.
Z reguły przyjmuje się, że przeciwwskazaniami do systematycznego zażywania ruchu przez osoby starsze są:

* choroby serca i znaczny stopień jego uszkodzenia, np. zmiany pozapalne mięśnia sercowego, wady serca, przerost mięśnia sercowego, tętniak aorty, napadowe migotanie przedsionków, nadciśnienie tętnicze – szczególnie nieleczone, 

* niewydolność układu oddechowego,

* stan zapalny w organizmie,

* niewyrównana cukrzyca.

To teoria, w praktyce zawsze o możliwości podejmowania wysiłku powinien zdecydować lekarz, bo tylko on zna podłoże schorzeń i wyniki badań.

Pamiętajmy też, że są przeróżne możliwości aktywności fizycznej. Czasami wystarczy sam spacer. Czasami na przykład ćwiczenia na mięśnie ręki, gdy siedzimy w fotelu oglądając telewizję.