Bezsenność jest problemem, z którym mierzy się bardzo wielu seniorów – niektórzy tylko przez jakiś czas, jeszcze innych męczy stale, a do niektórych powraca po okresach ustąpienia. Nie wolno tego lekceważyć. Sen jest bardzo ważny nie tylko dla samopoczucia człowieka, ale także dla poprawnego funkcjonowania organizmu oraz dla utrzymania dobrego zdrowia niezależnie od wieku.

Jeżeli takie stany będą się długo utrzymywały lub często powtarzały, będą wywoływać rozdrażnienie, obniżenie nastroju i niechęć do aktywności. Z czasem mogą przyczynić się nawet do wystąpienia stanów depresyjnych u starszej osoby. Nie jest prawdą także powtarzany czasami pogląd, że w pewnym wieku niewysypianie się jest już „normalne” i nie da się tego uniknąć.

Jeżeli pojawiają się problemy ze snem, ustalenie ich przyczyny jest bardzo ważne. W aptekach dostępnych jest wiele środków ułatwiających zasypianie i wspomagających efektywny sen, można się nimi wspomagać, ale nie można tego traktować jako rozwiązanie. Jeżeli bez tabletki nadal nie udaje się zasnąć lub sen w dalszym ciągu jest przerywany i nie zapewnia wypoczynku, oznacza to, że problem nie został usunięty, a jedynie zamaskowany. Przyczynę bezsenności należy więc koniecznie ustalić, a przynajmniej dobrze jej poszukać. Nie na własną rękę, a wspólnie z lekarzem.

Jakie są najprostsze sposoby na bezsenność? Jeśli chodzi o kłopoty ze snem, które nie są wywołane chorobami lub lekami, warto spróbować samodzielnie zwalczyć bezsenność. Oprócz zachowania odpowiedniej higieny snu oraz relaksowania się przed snem, bardzo pomocnym sposobem walki z bezsennością może się okazać prowadzenie dzienniczka snu. Każdego dnia należy zapisywać godziny snu, swoje uwagi dotyczące jego jakości oraz kluczowe wydarzenia w ciągu dnia. Prowadząc takie zapiski bardzo łatwo będzie można odkryć powtarzające się zależności, jeśli takie występują.

Może się okazać na przykład, że po dniach, w których wychodziło się z domu i podejmowało jakąś aktywność, nocny sen nie sprawiał problemów – inaczej niż po dniach przesiedzianych w domu. Innym przykładem może być obfita kolacja – jeżeli po niej pojawiały się problemy ze snem, rozwiązanie również jest gotowe. Czasami dość błahym powodem problemów ze snem może się okazać niewłaściwe ustawienie łóżka. Przykładowo, jeśli przez okno padają na nie światła z zewnątrz. Powody mogą być bardzo różne, a dzięki dziennikowi będzie łatwiej je odkryć. Zdarza się, że bez problemu można usunąć zauważoną przyczynę, aby kłopoty ze snem ustały. Jeżeli jednak tak się nie dzieje, w procesie zwalczania bezsenności koniecznie musi wziąć udział lekarz.

Bezsenność może być bowiem powodowana przez wiele różnych czynników.