Program „Mój prąd” ruszył 22 kwietnia z piątą edycją. W ramach tej inicjatywy rząd oferuje dofinansowanie do fotowoltaiki. Tym razem program został rozszerzony o kilka innych rozwiązań. 58 tys. zł, czyli maksymalną kwotę dofinansowania, można przeznaczyć także na pompę ciepła, kolektory słoneczne czy magazyny energii.

„Mój prąd” z piątą edycją ruszył 22 kwietnia, co nie jest przypadkową datą – wówczas wypada bowiem Światowy Dzień Ziemi. W tej edycji programu zdecydowano się na rozszerzenie dofinansowań do rozwiązań, które mają wspomóc upowszechnienie tańszej, odnawialnej i ekologicznej energii.

Do puli urządzeń, na które można uzyskać pieniądze w ramach programu „Mój prąd 5.0”, dołączyły chociażby kolektory słoneczne na ciepłą wodę użytkową oraz pompy ciepła.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa prezentując program zwróciła uwagę, że łącznie można uzyskać w sumie ponad 50 tys. zł dofinansowania. Tak samo, jak w poprzednich edycjach programu „Mój prąd”, tak i w tym wypadku odpowiedzialny za organizację będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

– Program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne – powiedziała minister.

Poszerzona lista urządzeń

Piąta edycja programu „Mój prąd” umożliwi dofinansowanie do zakupu szerszej gamy urządzeń. Będzie można je otrzymać na:

* zakup wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW;

* zakup wraz z montażem urządzeń do zwiększenia autokonsumpcji – buforów ciepła, bojlerów, pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej, a także magazynów energii o pojemności mniej mniejszej niż 2 kWh;

* zakup wraz z montażem systemów do zarządzania energią,

* kolektory słoneczne do przygotowywania ciepłej wody użytkowej,

* powietrzne oraz gruntowe pompy ciepła inne niż na cele ciepłej wody użytkowej, bo te dofinansowane były w ramach „Mój prąd 4.0”.

Wachlarz wspieranych rozwiązań wyraźnie się rozszerzył. Wspomniana kwota maksymalnego wsparcia (58 tys. zł) dotyczy sytuacji, gdy skorzystamy z dofinansowania na każde przewidziane w programie urządzenie. I tak na przykład na pompę ciepła możemy dostać od 4,4 tys. zł do nawet 28 tys. zł dofinansowania, zaś na kolektory słoneczne maksymalne dofinansowanie wynosi 3,5 tys. zł, a na zakup paneli słonecznych w ramach programu „Mój prąd” przeznaczone może zostać 6 tys. zł.