Wraz z pogorszeniem pogody na jesień nasila się wiele dolegliwości, głównie związanych ze stawami. Dlaczego stawy jesienią bolą bardziej?

Koniec lata oznacza przede wszystkim spadek temperatury, ale także większą wilgotność i mniej słońca. Naukowcy przypuszczają, że to oraz niskie ciśnienie powodują rozszerzenie ścięgien, mięśni i innych tkanek w okolicy stawów. To z kolei może nasilać ból towarzyszący stanom zapalnym.
Inną potencjalną przyczyną częstszego bólu stawów jesienią i zimą są niedobory witaminy D. W naszej strefie geograficznej jej synteza w skórze zachodzi jedynie od marca do września. W pozostałych miesiącach promienie słoneczne padają na Ziemię pod nieodpowiednim kątem, przez co nie aktywują produkcji witaminy D. Tymczasem badania wykazały, że wpływa ona korzystnie na przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jak złagodzić jesienne bóle stawów?

W walce z bólem i sztywnością stawów mogą pomóc środki stosowane doustnie oraz miejscowo. Warto wtedy zastosować lek przeciwbólowy i przeciwzapalny zawierający np. deksketoprofen. To substancja, która hamuje działanie enzymów produkujących czynniki odpowiedzialne za stan zapalny. Dzięki temu zmniejsza towarzyszące mu objawy, takie jak ból i obrzęk.
Oprócz leków doustnych warto zastosować także preparaty miejscowe. Maści i żele przeciwbólowe również zawierają środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. diklofenak, naproksen czy ibuprofen. Mogą być stosowane jednocześnie z tabletkami czy saszetkami, ponieważ przez skórę praktycznie nie wchłaniają się do krwiobiegu.

Jak zadbać o stawy, żeby zmniejszyć ryzyko bólu?

* Dbaj o ciepło jesienią i zimą. Ubieraj się na przysłowiową cebulkę i staraj się nie dopuścić do wychłodzenia organizmu.

* Utrzymuj prawidłową masę ciała, żeby nie obciążać nadmiernie stawów.

* Staraj się uprawiać aktywność fizyczną – o ile to możliwe oczywiście. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie, które z kolei odciążają stawy. Czasem wystarczy choćby zwykły, ale regularny spacer.

* Jeśli cierpisz na choroby reumatyczne, stosuj ciepłe okłady i rozgrzewające kąpiele. Podwyższona temperatura rozszerza naczynia krwionośne, rozluźnia mięśnie i łagodzi dolegliwości bólowe.