W Polsce już od dawna funkcjonuje tak zwana nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Okazuje się jednak, że Polacy rzadko korzystają z tych prospołecznych inicjatyw. Nasza redakcja szuka odpowiedzi dlaczego i podpowiada jak skorzystać z darmowej pomocy adwokatów.

Nieodpłatna pomoc prawna skierowana jest do wszystkich obywateli, którzy nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawniczej oraz do samozatrudnionych przedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Na co możemy w takiej sytuacji liczyć? Profesjonalny prawnik wskaże nam, jakie są nasze prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania problemu. Okazuje się jednak, że z tej inicjatywy Polacy korzystają rzadko…

– Według mojej wiedzy, nieodpłatna pomoc prawna cieszy się przeciętnym zainteresowaniem. A na pewno nieadekwatnym do potrzeb – przyznaje adwokat Patryk Siemaszko. – Wynika to z tego, że ludzie mają niską świadomość prawną i dlatego nie korzystają z tych porad. Zdecydowana większość obywateli powinna jednak z takiej możliwości skorzystać, jeśli nie mają oni środków finansowych. W dużych ośrodkach zainteresowanie jest dość duże, ale w małych ośrodkach ta świadomość prawna jest niska. Prawnik podczas dyżuru mógłby przyjąć trzy lub cztery osoby, ale przychodzi jedna. A informacja o takich poradach jest dość powszechnie dostępna – dodaje nasz ekspert.

Profesjonalny prawnik może także udzielić pomocy beneficjentom przy sporządzeniu odpowiednich pism. Chodzi na przykład o pozew, pismo o zwolnienie od kosztów lub o ustanowienie adwokata z urzędu.

Należy jednak zaznaczyć, że rola dyżurującego prawnika na tym się kończy. Jeśli zdecydujemy się wkroczyć na drogę sądową, nie będzie nas reprezentował. – W punktach nieodpłatnej pomocy prawnej wsparcie ogranicza się do pomocy ustnej czy pomocy w sporządzaniu pism, ale nie obejmuje dalszych kroków. Oznacza więc to, że osoba udzielająca nam porady nie wykonuje dalszych czynności procesowych – mówi Patryk Siemaszko.

W ramach darmowej pomocy prawnej działa również instytucja nieodpłatnej mediacji. Jest ona kierowana do osób, które znajdują się w konflikcie. Prowadzi ją mediator, który pomaga stronom dojść do porozumienia, bez potrzeby stawania przed sądem.

W powiecie sulęcińskim, z bezpłatnych porad prawnych można skorzystać w trzech punktach – przy ulicy Skwierzyńskiej 4 w Krzeszycach oraz przy ulicy Witosa 49 i Lipowej 18b w Sulęcinie. Zapisać się można na stronie internetowej: https://zapisy-np.ms.gov.pl/