DZIĘKI WSPÓŁPRACY STOWARZYSZENIA LOKALNE FORUM BIZNESU ZE STOWARZYSZENIEM KRAINA SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH – LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA

Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł na kino plenerowe, które mieszkańcom gminy Torzym, a także całego powiatu udostępnia Stowarzyszenie Lokalne Forum Biznesu – wydawca gazety FORUM, wspólnie ze Stowarzyszeniem Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania. We wszystkich miejscowościach, do których przyjechało kino ze swoimi sensami frekwencja i zainteresowanie zaskoczyły nawet samych organizatorów, a zabawa była znakomita. Torzym, Gądków Wielki, Drzewce Kolonia, Grabów – tu już można już było obejrzeć seanse, ale oczywiście w planach i objazd po innych miejscowościach gminy i całego powiatu.

Kino plenerowe wystartowało w połowie lipca dzięki umowie podpisanej przez Stowarzyszenie Lokalne Forum Biznesu, wydawcę gazety FORUM, i znane w naszym regionie z wielu inicjatyw i projektów Stowarzyszenie Kraina Szlaków Turystycznych – Lokalna Grupa Działania.

Stowarzyszeniu Lokalne Forum Biznesu został udostępniony profesjonalny sprzęt kina plenerowego – projektor, ogromny, dmuchany ekran, mikser muzyczny, głośniki, no i to bez czego żadne kino nie może się obejść, czyli siedziska, a w tym wypadku… bardzo wygodne i gustowne leżaki.

Brawa od widzów – najlepsza nagroda

Brawa od widzów na koniec seansu, kolejka po gratisowy popcorn i zapełnione do ostatniego leżaki – to najlepsze podsumowanie kina plenerowego w Torzymiu na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej przy Wojska Polskiego, która udostępniła swój teren na kinowy pokaz.

Frekwencja była rewelacyjna – na film przyszli i młodzi, i starsi, i najmłodsi razem z opiekunami. Furorę robił oczywiście popcorn, po który przez cały seans ustawiała się kolejka.

Kino plenerowe w Torzymiu to najlepszy dowód, jak bardzo mieszkańcom naszej gminy brakuje takich integracyjnych, dostępnych dla wszystkich przedsięwzięć.

Inicjatywa dla mieszkańców

„To był bardzo udany wieczór – dziękujemy wszystkim za przybycie i zapraszamy także na seanse do innych miejscowości naszej gminy” – podkreślała przedstawicielka Stowarzyszenia Lokalne Forum Biznesu Ewelina Niwald-Brzuśnian.

Ewelina Niwald-Brzuśnian jest dobrym duchem całego przedsięwzięcia i trzyma na barkach całą organizację kina plenerowego.

„Misją naszego Stowarzyszenia jest działalność informacyjna, edukacyjna i kulturalna. Aby rozwijać nasze projekty pozyskujemy dotacje zewnętrzne – z programów unijnych i krajowych. Uznaliśmy, że kino plenerowe to znakomita odpowiedź na brak sensownej oferty kulturalnej w naszej gminie ze strony obecnych władz gminy. Dlatego będziemy się starali udostępniać nasze kino jak najszerszej publiczności w gminie Torzym” – zaznacza Ewelina Niwald-Brzuśnian.

„Jeśli mieszkańcy są zadowoleni, to my tym bardziej. Pracujemy! Z Wami i dla Was! Zapraszamy do współpracy” – dodała w komentarzu na Facebooku pani prezes KST – LGD Ilona Wojciechowska.

Po murowanym kinie zostały ruiny

Przypomnijmy, że niegdyś akurat w Torzymiu było prawdziwe, murowane kino, które cieszyło się ogromną popularnością. Na skutek niezrozumiałych zaniedbań włodarzy gminy jest nieczynne już od wielu lat, dziś została po nim tylko okropna ruina i wspomnienie. A wielu jest mieszkańców Torzymia, którzy z rozrzewnieniem i nostalgią wspominają historie związane z kinem.

Ale dla wszystkich wielbicieli kina z Torzymia Stowarzyszenie Lokalne Forum Biznesu ma bardzo dobrą wiadomość – skoro murowanego kina nie ma, to jest przynajmniej to plenerowe, dzięki któremu można fajnie spędzić czas!

Podobna inicjatywa cieszyła się powodzeniem w Tarnawie Rzepińskiej, gdzie działacze lokalnego stowarzyszenia wyświetlali pokazy kina już w poprzednim roku.

Gmina Torzym i cały powiat

Kino plenerowe to zresztą nie tylko pomysł na gminę Torzym. Pierwszy, premierowy seans zorganizowano w Lubniewicach, gdzie atmosfera była wspaniała, a sceneria plaży nad jeziorem wyjątkowo magiczna. Zainteresowanie zaś przeszło najśmielsze oczekiwania – wszystkie specjalnie przygotowane na seans leżaki były zajęte, chętni do obejrzenia filmów siadali po prostu na piasku, albo na deskach pomostu.

Kino zdążyło już dojechać także m.in. do Krzeszyc, a w planach są i inne miejscowości naszego regionu.

Regularne, cotygodniowe seanse kina plenerowego to niemały wysiłek organizacyjny, o czym najlepiej wie Ewelina Niwald-Brzuśnian i pozostali członkowie Stowarzyszenia Lokalne Forum Biznesu. Ale warto go podejmować! Bo daje radość i fajną, wspólną zabawę. I o to w tym wszystkim chodzi.

Redakcja