Zachowanie zasad higieny osobistej jest podstawą zdrowia dla każdego, nie tylko dla seniorów. Jednak, o ile w przypadku zdrowej osoby w sile wieku czynności higieniczne nie stwarzają jakiś wielkich trudności, to w przypadku seniorów mogą czasami stanowić wyzwanie.
W przypadku osób, które nie są w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę osobistą konieczne jest zapewnienie im pomocy (np. osoby z rodziny lub profesjonalnych usług) oraz dostosowanie wyposażenia łazienki do ich potrzeb (specjalne meble, uchwyty do podtrzymywania, antypoślizgowe powierzchnie itp.).
W przypadku higieny osobistej seniorów niezwykle ważna jest ciągła dbałość o czystość skóry, jamy ustnej, włosów i paznokci. Równie ważna jest również pielęgnacja i odpowiedni dobór kosmetyków.
Do mycia i pielęgnacji skóry najlepiej używać kosmetyków bez zawartości SLS czy SLES. Skórę seniora łatwo podrażnić, dlatego nie najlepszym wyborem są kosmetyki sztucznie barwione oraz perfumowane. Przed zakupem płynu, kremu, pasty czy balsamu warto skorzystać z usługi konsultacji w punkcie sprzedaży dermokosmetyków, dzięki temu kosmetyki będą dobrze dopasowane do naszych potrzeb.
Bardzo ważną kwestią w higienie osobistej seniorów jest czystość rąk. Stosowanie się do zasad dotyczących częstotliwości, sposobu mycia rąk i ich dezynfekcji jest kluczowe w celu ograniczania zakażenia patogenami.
Niemniej ważną kwestią dotyczącą higieny jest utrzymywanie czystości w domu. Należy dbać o regularne sprzątanie, odkurzanie i mycie przedmiotów oraz powierzchni. Trzeba również zadbać o dezynfekcję niektórych miejsc w mieszkaniu: np. klamek, blatów kuchennych oraz sprzętów i powierzchni w łazienkach oraz pamiętać o częstym wietrzeniu wszystkich pomieszczeń. Ważną kwestia jest również dbałość o czystość odzieży, bielizny pościelowej i ręczników, trzeba zadbać o ich regularną wymianę oraz sposób prania.